Motoryzacja rozwija się w zawrotnym tempie. Na rynku każdego dnia pojawiają się różnorodne nowinki technologiczne, które są sukcesywnie wprowadzane w życie, ułatwiając wielu kierowcom poruszanie się samochodami, a także pasażerom którzy już niedługo będą mogli podróżować samochodami bez kierowcy.
Samochody autonomiczne
Jednym z bardziej nowoczesnych rozwiązań są tzw. samochody bezzałogowe, które często nazywane są także autonomicznymi. Chodzi tutaj o auta, w których nie znajduje się żadna żywa osoba. Są one w stu procentach sterowane przez komputery. Zwykle są to pojazdy dostępne na rynku w wersji przerobionej, np. takich marek jak Toyota, czy też Audi.
Tego typu samochody bez problemów poruszają się po drogach, wykrywają wszelkie przeszkody, które pojawią się na ich drodze i sprawnie je omijają. Ponadto mogą poruszać się po ulicach bez żadnego wsparcia ze strony człowieka. To niezwykle nowoczesne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie.
W samochodach zamontowano następujące elementy:
- radary,
- lokalizatory GPS,
- widzenie komputerowe (wykorzystywane w celach nawigacyjnych),
- systemy omijające przeszkody.
Jak widać jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, dlatego warto się mu bliżej przyjrzeć, a być może kierowcy zainteresują się tematem i postanowią zgłębić swoją wiedzę w tym zakresie.
Internet rzeczy oraz kryptowaluty
Kryptowaluty weszły na cyfrowy rynek kilka lat temu, jednak coraz lepiej radzą sobie również w branży motoryzacyjnej. Już niedługo kierowcy będą mogli zarabiać podczas jazdy za pośrednictwem kryptowaluty o nazwie IOTA. Producent samochodów Jaguar planuje płacić swoim kierowcom właśnie w tej walucie cyfrowej.
Kierowcy otrzymają zapłatę w kryptowalucie IOTA w zamian za to, iż będą udostępniać dane ze swoich przejazdów do producenta, które potem będą zbierane oraz archiwizowane dla własnych potrzeb, m.in. statystycznych oraz marketingowych. Technologia ta pozwoli na przekazywanie danych z podróży do centrali Jaguara. Kryptowaluty będą przechowywane w specjalnie stworzonych do tego portfelach cyfrowych, które będzie można w każdej chwili odsprzedać po cenie rynkowej (aktualna cena IOTA – sprawdź tutaj).
Otrzymaną zapłatę będzie można również wykorzystywać w następujących miejscach:
- na autostradach,
- na parkingach,
- na stacjach ładowania dla samochodów elektrycznych.
Drugą ciekawą opcją dla kierowców jest tzw. Internet rzeczy. To sieć połączonych ze sobą urządzeń, które przesyłają między sobą wszystkie najważniejsze dane, np. o zmianach temperatury, ciśnienia, itd. To niezwykle istotne, aby udanie zaplanować swoją podróż, mającą trwać np. kilkanaście godzin, w dość nieprzyjemnych warunkach atmosferycznych.
Ograniczniki prędkości w samochodach
Bardzo przydatną opcją dla wielu osób zmotoryzowanych będą ograniczniki prędkości, które znajdą zastosowanie w różnych modelach aut. Po 2020 roku nie będzie można zakupić samochodu, który nie posiada takiego ogranicznika. Ma to na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w terenie zabudowanym, gdzie często kierowcy nie chcą dostosować prędkości do panujących przepisów. Elektroniczny system będzie w pewnym sensie decydował o tym, z jaką prędkością po drodze będzie się poruszał dany kierowca.
Ograniczniki będą działać na różnych zasadach, w niektórych modelach samochodów dodanie gazu będzie trudnym do zrealizowania procesem lub też do gry wejdą sygnały dźwiękowe. Tym samym kierowca będzie poruszał się w każdym miejscu z odpowiednią dla siebie prędkością, co jest szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy na dworze pada deszcz lub też występują silne opady śniegu.
Co prawda auto będzie dalej posuwać się z prędkością wybraną przez kierowcę, ale dane będą zbierane przez lokalizatory GPS i następnie przekazywane do odpowiednich instytucji.