Prawidłowa pozycja za kierownicą

pz1

Prawidłowa postawa podczas jazdy jest bardzo ważna. Przede wszystkim ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale nie tylko. Sprawdź jak należy prawidłowo siedzieć!

pz1

Prawidłowa postawa za kierownicą ma znaczący wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo pasażerów podróżujących z nami. Właśnie dlatego pozycja za kierownica jest wręcz kluczowym elementem prowadzenia pojazdu.

Jak daleko?

Najważniejszą kwestią, która wpływa na naszą postawę, samopoczucie, zmęczenie, komfort i wygodę jazdy jest odległość od kierownicy. Odległość ta nie może być ani zbyt duża, ani zbyt mała. No tak, łatwo powiedzieć, ale jak znaleźć tą właściwą?

  • Po pierwsze, fotel powinien być ustawiony w takiej odległości od kierownicy, byśmy mogły lewą nogą swobodnie wcisnąć do końca pedał sprzęgła.
  • Po drugie, oparcie powinno być ustawione w taki sposób, byśmy mogły sięgnąć dłońmi do godziny 12 na kierownicy – nie odrywając przy tym pleców od oparcia fotela!
  • Po trzecie, zagłówek powinien znajdować się na wysokości potylicy.
  • Po czwarte, kierownicę należy trzymać na wysokości jej średnicy, tzn. na godzinie 2:45.

Gdy przyjmiemy taką właśnie pozycję będziemy miały pewność, że zafundujemy sobie maksymalną dawkę komfortu i bezpieczeństwa. Pozycja ta daje możliwość nie tylko spokojnej i wygodnej jazdy, ale także prawidłowego reagowania sytuacjach w kryzysowych.