Poduszki powietrzne dla pieszych

v1

Mówiąc o bezpieczeństwie, zwykle mamy na myśli ochronę pasażerów podróżujących pojazdem. Współczesne samochody są jednak projektowane także z myślą o pieszych.

Dzisiejsze samochody mają chronić przed obrażeniami nie tylko pasażerów, ale także pieszych. W tym celu eliminuje się wystające, ostre zakończenia i kształtuje się przednią część pojazdu w taki sposób by podczas ewentualnego wypadku pieszy odniósł jak najmniejsze obrażenia.

Poduszki na zewnątrz

Volvo idzie jednak jeszcze dalej. Szwedzki producent przez lata zyskał sobie opinię marki produkującej bezpieczne samochody. Nic dziwnego, Volvo było prekursorem wielu rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa. W swoim najnowszym modelu V40 Volvo prezentuje kolejny krok w kierunku bezpieczeństwa – to poduszki powietrzne dla pieszych. To innowacyjny system, który zamontowany jest u podstawy przedniej szyby. Gdy tylko czujnik znajdujący się w przednim zderzaku wykryje kontakt z człowiekiem, maska automatycznie podnosi się, by umożliwić zadziałanie poduszki powietrznej. Poduszka pokrywa 1/3 powierzchni przedniej szyby oraz przednie słupki.

Działanie systemu może zobaczyć na poniższym filmie.