Podróż z przyczepą kempingową

0

Sezon wakacyjny to czas, kiedy możemy zaobserwować na drogach więcej niż zwykle przyczep kempingowych. Sami także nierzadko decydujemy się na te formę wyjazdu. Na co zatem zwrócić uwagę podróżując w taki sposób?

przyczepa kempingowa

Przyczepa kempingowa to prawie dom na kołach. Taki dom na kołach pozwoli nam przetrwać kilka, a nawet kilkanaście dni na łonie natury. Musimy jednak pamiętać, że jazda z przyczepą nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać.

Przede wszystkim zestaw samochód + przyczepa jest znacznie dłuższy. To także większa szerokość i większa masa. Wszystko wpływa to na zachowanie się na drodze, jak i na osiągi samochodu. Jeżeli do tej pory nie jeździliśmy z przyczepą i będzie to nasz pierwszy raz, najlepiej będzie, kiedy przed wyjazdem wybierzemy się np. na pusty parking i przećwiczymy proste manewry całym zestawem.

Przede wszystkim musimy opanować technikę szerszego pokonywania zakrętów. Musimy tez nauczyć się cofać i zawracać. Jeżeli nie będziemy sobie w stanie z tym poradzić sami, dobrą metodą będzie skorzystanie z pomocy pasażera, który może stanąć na zewnątrz i wskazywać nam, czy dobrze manewrujemy kierownicą.

Bez ostrych manewrów

No dobrze, zaserwowaliśmy sobie lekcję na parkingu, jesteśmy gotowi do wyjazdu. W trasie przede wszystkim należy pamiętać o unikaniu jak ognia gwałtownych nagłych ruchów kierownicą. Jazda powinna być jak najbardziej płynna. Podobnie z przyspieszaniem i hamowaniem – zapomnijmy o gwałtownym obchodzeniu się z pedałami. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo możemy stracić kontrolę nad pojazdem, co grozi poważnymi konsekwencjami. Musimy wiedzieć, że przyczepy mają tendencję do wężykowania, szczególnie podczas szybkich łuków czy zakrętów. Weźmy też pod uwagę, że dodatkowe kilkaset kilogramów w postaci przyczepy kempingowej na pewno odbije się na hamowaniu. Możemy spodziewać się, że droga hamowanie wydłuży się o kilkadziesiąt procent.

Przed wyjazdem musimy skontrolować wszystkie połączenia elektryczne samochodu z przyczepą. Przede wszystkim interesuje nas działanie świateł stop a także kierunkowskazów. Koniecznie musimy tez ustawić lusterka boczne samochodu w taki sposób, by przyczepa nie zasłaniała nam widoczności. Jeżeli będzie to konieczne, zamontujmy dodatkowe lusterka na wysięgnikach.