Jak nie zginąć na przejeździe kolejowym?

2

Na przejazdach kolejowych w Polsce dochodzi do około 250 wypadków rocznie z udziałem pojazdów. Średnio aż 38 osób ginie w ten sposób, a około 80 odnosi dotkliwe obrażenia. Przyczyną tych tragicznych wydarzeń jest brak rozsądku u kierowców przejeżdżających przez przejazd w nieodpowiednim momencie.

Zgodnie ze statystykami, podanymi przez Biuro Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., do kwietnia tego roku miały miejsce 53 wypadki, w których zginęło 10 osób, a 7 zostało ciężko rannych. Najczęstszą przyczyną tego typu tragedii jest brak ostrożności ze strony kierowców. Osoby prowadzące pojazd bardzo często nie przestrzegają przepisów drogowych oraz nie dostosowują prędkości pojazdu do zbliżającego się skrzyżowania drogi z linią kolejową. W ubiegłym roku ten brak rozwagi przyczynił się do 211 wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce, w których zginęło 35 osób, a 34 zostały ciężko ranne.

Znaki przed przejazdem

Zgodnie z informacjami PKP, wszystkie przejazdy kolejowe w Polsce są prawidłowo zabezpieczone i oznaczone. Przed przejazdem kolejowym przy drodze znajdują się znaki typu A-9 lub A-10 informujące o przejeździe oraz słupki ostrzegające o odległości do samego przejazdu. Słupek z trzema kreskami jest umieszczony pod znakiem A-9 lub A-10, słupek z dwiema kreskami znajduje się na odległości 2/3 do przejazdu, a słupek z jedną na odległości 1/3. Przed samym przejazdem znajduje się „Krzyż św. Andrzeja” informujący użytkowników ruchu o rodzaju przejazdu. Znak typu G-3 o pojedynczych ramionach informuje
o przejeździe kolejowym na liniach jednotorowych, a znak G-4 o podwójnych dolnych ramionach
o przejeździe kolejowym na liniach dwutorowych lub wielotorowych.

Zatrzymaj się i żyj!

1Co roku PKP Polskie Linie Kolejowe organizuje kampanię społeczną – Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Akcja trwa cały rok, a swoją inaugurację ma pod koniec maja w Warszawie. W tym roku podczas wydarzenia zostały zaprezentowane symulacje zderzeń rozpędzonego pociągu z manekinem, motorem oraz samochodem zaparkowanym na torach. Osoby, które przybyły na wydarzenie mogły zobaczyć na własne oczy skutki nieroztropnego zachowania na przejeździe kolejowym.

Liczba tragicznych wypadków na przejazdach kolejowych uległa znacznemu zmniejszeniu. Dzieje się tak za sprawą działań poprawiających bezpieczeństwo na samych skrzyżowaniach dróg z torami oraz dzięki kampaniom edukacyjnym.

W roku 2007 PKP odnotowało 274 wypadki, w których zginęło 48 osób, a 107 zostało ciężko rannych, natomiast w 2013 liczba wypadków i osób poszkodowanych znaczenia zmalała. Do wypadków najczęściej dochodzi na przejazdach kategorii D, czyli najgorzej oznakowanych niewyposażonych w urządzenia ostrzegawcze. Najbezpieczniejsze są przejazdy chronione przez pracowników kolei, rogatki zamykające całą szerokość jezdni wraz z chodnikiem oraz sygnalizację świetlną.

Zobacz film prezentujący symulację zderzenie pociągu z autem:

Źródło: Yanosik