Nowa jakość osbługi

Sterowanie z kierownicy to przeżytek. Przesuń palcem po fotelu, by ustawić dowolną temperaturę. Niemożliwe? Niekonieczie!

Sterowanie z kierownicy to już przeżytek. Naukowcy dążą do tego, aby tkaninę dało się obsługiwać dokładnie w taki sam sposób jak smartfony. Wynalezienie takiego materiału pozwoliłby na sterowanie wszystkimi funkcjami w samochodzie od regulacji temperatury aż do głośności dźwięku za pomocą muśnięcia palców na przykład boku fotela. Czyżby koniec denerwujących gałek? Naukowcy z Kanady już nad tym pracują.

BMW pionierem

Portal newscientist.com ogłosił, że badaczom udało się uzyskać polimerowe włókno, które wplecione w specjalną tkaninę utrzymuje ładunek elektryczny. Po dotknięciu dłonią elektryczny ładunek podlega wahaniom, co pozwoliło zespołowi na stworzenie oprogramowania, które po dotknięciu potrafi dokładnie określić gdzie nastąpił dotyk. Oznacza to, że już wkrótce dotknięcia będą mogły być kodowane i używane do kontroli klimatyzacji, głośności radia i nie tylko.

Pierwszym koncernem, który zainteresował się tą ideą jest BMW, które w zeszłym roku podczas Targów w Genewie zaprezentowało koncept Vision ConnectedDrive. Wiemy więc, że inżynierowie BMW pracują nad tym zagadnieniem, ale nie znamy na razie żadnych szczegółów.