Jak oszczędzać na paliwie?

tankowanie

Chcesz zaoszczędzić na paliwie? W dzisiejszych czasach, kiedy cena paliwa to prawie 6 zł za litr, warto zainteresować się oszczędnościami. Autopolki.pl postarają się przybliżyć Wam kilka prostych sposobów obniżenia częstotliwości wizyt na stacji benzynowej.

Czy rzeczywiście możemy wpłynąć na obniżenie poziomu zużycia paliwa przez naszego bolida? Jak najbardziej tak!   Aby faktycznie odciążyć budżet, warto stosować je wszystkie na raz.

1. Odpowiednio dobierz opony
Niewłaściwie dobrane opony to jeden z najistotniejszych czynników zwiększających zużycie paliwa – prawie 20 procent paliwa spalane jest z powodu opon. Ma to związek z oporem toczenia – starte i złej jakości opony wpływają na zwiększenie energii niezbędnej przy napędzaniu pojazdu. Najlepiej stosować opony klasy Premium. Od listopada 2012 r. łatwo będzie stwierdzić, które modele gwarantują największą oszczędność i mogą być nazywane „zielonymi”. W życie wchodzą przepisy UE dotyczące znakowania opon. Wszystkie nowo wyprodukowane opony będą musiały posiadać etykietę informującą o przyczepności na mokrej nawierzchni (aspekt bezpieczeństwa), poziomie generowanego hałasu (hałas) i oporach toczenia (zużycie paliwa). Przejrzyste informacje umożliwią klientom wybór tego, co dla nich najważniejsze.

2. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach
Prawidłowo napompowane opony gwarantują nie tylko mniejsze spalanie ale także dzięki lepszej przyczepności są bardziej przyjazne środowisku i zapewniają wyższe bezpieczeństwo jazdy.
Warto więc zapoznać się z tabelą ciśnień w swoim samochodzie.

3. Zgaś silnik na postoju
Gdy stoisz w korku, na czerwonym świetle, czekasz na kogoś lub po prostu zatrzymałaś się na chwilę i planujesz nie ruszać z miejsca w ciągu najbliższych 20 minut, opłaca się wyłączyć silnik.

4. Mądrze używaj pedału gazu i hamulca
Umiejętne ruszanie i hamowanie znacząco wpływa na poziom zużycia paliwa. Warto pamiętać o podstawowych zasadach:
– ruszaj powoli, bez gazowania i od razu zmieniaj bieg na dwójkę
– w miarę możliwości utrzymuj stałą prędkość, częste przyspieszanie i hamowanie zwiększa zużycie paliwa
– hamuj silnikiem – gdy chcesz zredukować prędkość, zdejmij nogę z gazu, nie wrzucaj na luz.

5. Zredukuj obciążenie
Każdy dodatkowy kilogram to większe spalanie, dlatego w miarę możliwości unikaj zbędnego ciężaru. Nie podróżuj z zamontowanymi bagażnikami dachowymi i bez tylnich uchwytów rowerowych.
W autach o zaawansowanej aerodynamice bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa aż do 20%.