Nie zapomnij okularów

Przed nami coraz więcej słonecznych dni. Uchroń się przed oślepiającymi promieniami słońca znajdującego się nisko nad horyzontem i nie zapominaj o obowiązkowym wyposażeniu torebki.

Okulary przeciwsłoneczne powinnaś mieć w zasięgu ręki nie tylko latem, ale też wczesną wiosną. Nie daj się zaskoczyć promieniom słonecznym przebijającym się przez śnieżne chmury i wcześniej przygotuj się na słoneczne i bezpieczne przedwiośnie. O tej porze roku, podobnie jak wczesną zimą, słońce znajduje się nisko nad horyzontem, przez co dłużej nas oślepia. Okulary przeciwsłoneczne pozwolą nie tylko uniknąć zmęczenia oczu w czasie dłuższej jazdy, ale też uchronią przed oślepieniem przez odbijające się promienie słoneczne.

Słońce gorsze od deszczu?

Promienie słoneczne mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym – przez oślepienie przez słońce zginęło w Polsce aż 45 osób, a ponad 800 zostało rannych. W Wielkiej Brytanii więcej osób odnosi obrażenia w czasie wypadków spowodowanych promieniami słonecznymi niż złą pogodą. Deszcz i inne niesprzyjające warunki skłaniają bowiem kierowców do zredukowania prędkości i wzmożonej czujności. Tymczasem promienie słoneczne kojarzą nam sie raczej z brakiem niebezpieczeństwa. – Warto zachować wtedy większy odstęp od pojazdu z przodu – podpowiada Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Wystarczy krótka chwila, aby promienie słoneczne sprawiły, że znajdziemy się w naprawdę niebezpiecznej sytuacji.

Tylko do samochodu

Okulary mogą być też niezwykle przydatne, gdy zasłony przeciwsłoneczne okażą się niewystarczające, na przykład wcześnie rano i przed zmierzchem. Wczesną wiosną chwil, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem jest jeszcze więcej. Wrzuć więc do samochodu jedną parę okularów, której użyjesz w takiej sytuacji. Wybranie samochodu jako „schowka” będzie bezpieczniejsze – zbyt często zmieniamy torebki ryzykując ich zapomnienie, a kładąc je w samochodzie nie będziemy zmuszone do pamiętania o nich za każdym razem. Jeśli chcesz zdecydować się na specjalne okularów przeciwsłonecznych do używania podczas jazdy to pamiętaj, aby były to okulary z polaryzacją, która zredukuje odbłyski. Są zwykle droższe, jednak znacznie lepiej ochronią nasze oczy i nas przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Wczesną wiosną pamiętaj

  • opuść osłonę przeciwsłoneczną,
  • staraj się nie używać produktów nadających wysoki połysk kokpitowi,
  • utrzymuj przednią szybę w czystości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz,
  • staraj się unikać jazdy pod słońce w przypadku bardzo dużego nasłonecznienia
  • zakładaj okulary przeciwsłoneczne – najlepiej z polaryzacją
  • gdy oślepia cię słońce pamiętaj o zachowaniu większego niż zwykle odstępu

Joanna Kowalik