Tak blisko, tak daleko

dom

Czy wiesz, że 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości około 1,5 km od miejsca zamieszkania? Z jednej strony to bardzo blisko domu, z drugiej zaś tak daleko!

dom

Święta to czas, który sprzyja refleksji. Wydaje się więc, że nasze małe grzeszki samochodowe powinny ujrzeć światło dzienne, a następnie zostać głęboko schowane, by już nigdy się nie powtórzyły. Musimy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa w każdej sytuacji i podczas każdego, nawet najkrótszego przejazdu. Jak pokazują badania, 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości około 1,5 km od miejsca zamieszkania, a w sumie aż ponad połowa w odległości 8 km. Do ponad połowy wypadków z udziałem dzieci dochodzi w odległości nieprzekraczającej 10 minut drogi od domu!

Złudne poczucie bezpieczeństwa

Jak twierdzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault, za dużą liczbę wypadków na znanych nam trasach i krótkich przejazdach w niewielkiej odległości od domu odpowiedzialne jest rutynowe podejście do prowadzenia. – Brak odpowiedniego przygotowania do jazdy, a w tym: zapięcia pasów, poprawnego ustawienia lusterek czy kontroli sprawności świateł pojazdu, to jeden z przejawów rutyny za kierownicą.

Z codzienną jazdą wiąże się pokonywanie wciąż tych samych tras, a to sprzyja jeździe bez bieżącej kontroli sytuacji na drodze, tzw. 'jeździe na pamięć’. Jazda po znanym terenie daje złudne poczucie bezpieczeństwa, co prowadzi do zmniejszonej koncentracji i sprawia, że stajemy się mniej przygotowane na nagłe, nieprzewidziane zagrożenia.

Uwaga na dzieci!

Gdy więc czujemy się bezpieczne i zakładamy, że nic nie jest w stanie nas zaskoczyć, nie odczuwamy potrzeby ciągłego kontrolowania sytuacji i jesteśmy zdecydowanie bardziej skłonne do sięgania po telefon czy jedzenia za kierownicą. – W czasie jazdy wymagającej dużego skupienia, kierowcy bardziej uważają na to, aby niepotrzebnie się nie rozpraszać – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Nie zdajemy sobie sprawy, że do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdym miejscu. Śmiertelny wypadek może zdarzyć się nawet na drodze osiedlowej czy parkingu. – Tu narażone są przede wszystkim małe dzieci, które mogą zostać niezauważone podczas manewru cofania – tłumaczą eksperci. Dane pokazują, że 57% wypadków samochodowych z udziałem dzieci ma miejsce w odległości około 10 minut drogi od domu, a 80% nie dalej niż w odległości do 20 minut.

Zachowaj bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy:

  • Sprawdzaj regularnie poprawność działania wszystkich świateł oraz wycieraczek.
  • Pamiętaj o przygotowaniu do jazdy: zawsze zapinaj pasy i upewniaj się, że fotel, zagłówek i lusterka są odpowiednio ustawione.
  • Nie jedź „na pamięć”.
  • Uważaj na pieszych, szczególnie na osiedlowych uliczkach, parkingach oraz w pobliżu szkół czy targowisk.
  • Pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku, w tym o poprawnym użyciu pasów i fotelika.
  • Zabezpieczaj bagaż przed przemieszczaniem się w kabinie.
  • Ogranicz do koniecznego minimum czynności takie jak rozmowy przez telefon czy regulacja radia.
  • Bądź czujna, przewiduj zdarzenia na drodze.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault, churchill.com, The National Highway Traffic Safety Administration, Partners for Child Passenger Safety