Nie daj zaskoczyć się zimie!

Zima za pasem. Od przyszłego tygodnia temperatura zacznie spadać coraz niżej, nawet o kilka stopni. W nocy, czekają nas regularne przymrozki.

Nie daj si zaskoczy zimie

Pierwsze, co powinnyśmy w tej sytuacji zrobić to pamiętać o zakupie podstawowego wyposażenia do każdego samochodu – skrobaczki i szczotki do odgarniania śniegu. Nie możemy dać zaskoczyć się zimie. Pamiętajmy, że w życiu nie da się wszystkiego przewidzieć, powinnyśmy być zatem przygotowane na każdą ewentualność.

Nadwozie

Przed zimą warto dokładnie obejrzeć nasz samochód z zewnątrz. Sprawdźmy go przede wszystkim pod kątem wszelkich ubytków w lakieru. Jeżeli występują, uzupełnij je. Mróz i sól, która wysypywać się będzie spod kół, bez wątpienia będzie powodować korozję. Nie chcemy przecież, by nasz samochód zaczęła pokrywać rdza. Warto także zabezpieczyć nadwozie woskiem i robić to regularnie co jakiś czas.

Wnętrze

By nie mieć problemu z porannym otwarciem zamków, warto zaopatrzyć się w odmrażacz. Pamiętajmy jednak, że jego częste używanie skraca żywotność zamka. Kolejna kwestia dotyczy welurowych dywaników. Zimą będą się one bardzo szybko brudzić, warto je zatem wymienić na gumowe, z których łatwiej będzie usunąć wodę i zanieczyszczenia. Pomyślmy także o uszczelkach, które o tej porze roku szczególnie lubią płatać figle. Warto je zatem nasmarować specjalnym silikonem w sprayu. I pamiętajcie, aby zrobić to jeszcze zanim na dobre rozpoczną się przymrozki. Gumowe elementy staną się bardziej elastyczne i zapobiegniemy ryzyku pękania. Pamiętajmy też o wytarciu uszczelek po wizycie na myjni.

Parowanie szyb

Parujące szyby to niestety problem dość powszechny o tej porze roku i wydaje się, nieunikniony. Nie da się go wyeliminować w 100%, gdyż za każdym razem kiedy wsiadamy do samochodu wnosimy do środka nową porcję wody. Woda ta z czasem zacznie parować i osadzać się na szybie, a co za tym idzie, ograniczać widoczność. Dlatego zalecamy co jakiś czas wietrzyć samochód, a w razie potrzeby, zainteresować się wymianą filtra kabinowego.

Opony

Opony to newralgiczny punkt w samochodzie, gdyż to jedyny element, który ma bezpośredni kontakt z jezdnią. Opony zimowe, dzięki swojej specyficznej konstrukcji, lepiej sprawdzają się w zimowych warunkach od opon letnich. Są skonstruowane z bardziej miękkiej mieszanki, dzięki czemu są bardziej elastyczne. Dlatego opony powinnyśmy zmienić jeszcze zanim nadejdą zimowe warunki.