Odmrażacz noszę w torebce!

Myśl o zimie odpychamy jak najdalej, jednak musimy przyznać: koniec z ciepłymi nocami. Podczas weekendu na niektórych termometrach z przodu pojawił się minus zwiastujący pierwsze przymrozki. Ujemne temperatury oznaczają gorsze czasy dla naszego samochodu.

źródło: favim.com

Jeszcze przed wielkimi mrozami warto zadbać o samochód, aby potem uniknąć przykrych niespodzianek. Producenci kosmetyków samochodowych oferują nam coraz więcej produktów mających ułatwić nam zniesienie zimy. Niektóre z nich jednak używane w nadmiarze mogą raczej zaszkodzić niż pomóc, stanowią bowiem rozwiązanie mocno tymczasowe, maskujące niejednokrotnie poważniejsze usterki techniczne.

Ostrożnie z odmrażaczem

W okresie zimowym warto wrzucić do torebki odmrażacz do zamków. Pamiętajmy jednak, że jeżeli będziemy go używać codziennie przez na przykład miesiąc to z dużym prawdopodobieństwem wiosną zmuszone będziemy do wizyty w warsztacie. Po skończeniu zimy nie będziemy w stanie włożyć kluczyka do zamka, który zablokuje się na dobre z powodu korozji.

Przede wszystkim pamiętajmy jednak aby odmrażacz nosić w torebce, a nie w samochodzie – zamknięty w niczym nam nie pomoże ;-). Nie używajmy go też bez potrzeby, bo w ten sposób wymywa się smar i tym samym niszczy się zamek. Jeśli kłopoty powtarzają się, odwiedźmy odpowiedni warsztat zajmujący się ich naprawą. Nasmarowanie odpowiednim środkiem z reguły zapobiega kłopotom i eliminuje konieczność używania odmrażacza.

Na lód, nie na śnieg

Bardzo wygodne może się okazać zakupienie odmrażacza do szyb. Z pewnością jest to lepsze narzędzie do oczyszczania szyb niż skrobaczka, która jest w stanie mocno je porysować. Pamiętajmy jednak, że odmrażaczem usuniemy z szyby lód, a nie śnieg. Nie skreślajmy zatem zamiatania śniegu za pomocą szczotki z listy naszych „obowiązków” – w przeciwnym razie odmrażacz wsiąknie w śnieg, a my zużyjemy całą butelkę preparatu na jedno odmrożenie szyby. Odmrażacz trzymajmy w domu – zmrożony podczas długiej zimowej nocy będzie miał znacznie ograniczoną skuteczność. Lepiej też postawić na odmrażacz w płynie, który w niskich temperaturach jest znacznie wydajniejszy niż odmrażacz w spray’u schładzający się dodatkowo z powodu rozprężania gazu w butelce.

Pamiętanie o kilku drobiazgach może nam znacznie ułatwić życie w zimowe dni. Jeżeli zatroszczymy się o nasze cztery kółka i kupimy kilka odpowiednich produktów to zimowa pora nie będzie tak uciążliwa jak mogłoby się nam wydawać.