Czym się różni kolizja od wypadku? Kiedy obecność policji będzie niezbędna? Wypadek to zdarzenie drogowe, w którym są osoby poszkodowane, tzn. w którym są ranni lub zabici. Jest konieczna ze względu na opis sytuacji – określenie kto jest sprawacą, kto poszkodowanym oraz jak zachowali się inni uczestnicy ruchu. W tym przypadku nie wolno przestawiać rozbitych samochodów – służą one jako dowód w sprawie, a ich przemieszczenie utrudni policji odtworzenie przebiegu zdarzeń.
Z kolizją natomiast mamy do czynienia, kiedy uszkodzone są jedynie pojazdy, nie ma rannych ani ofiar. W takiej sytuacji wzywanie policji nie jest obowiązkowe. Jeżeli uczestnicy zdarzenia zgadzają się co do jego okoliczności i przebiegu, wystarczy spisać oświadczenie. Mamy oczywiście prawo do wezwania policji. Oświadczenie policji przyda się na pewno, jeśli Wasz samochód posiada ststus auta „służbowego” i/lub posiadacie na nie leasing. Należy pamiętać jednak, że wówczas, sprawca kolizji otrzyma także mandat karny za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.
Jeżeli decydujemy się załatwić sprawę same, bez wzywania policji, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim powinnyśmy zrobić zdjęcia samochodów, które posłużą nam później jako dowód przedstawiony ubezpieczycielowi. Ważne, żeby były dobrze widoczne uszkodzenia pojazdów oraz ich pozycje na drodze względem pasów ruchu. Fotografie samochodu to jednak nie wszystko. Sfotografujmy także każdy element, który uznamy za słuszny i który pomoże nam przy uzyskaniu odszkodowania – sygnalizację świetlną, słupy, dziury czy znaki drogowe.
Następnie możemy przejść do spisywania oświadczenia. Uwzględniamy w nim wszelkie okoliczności i skutki kolizji. Opiszmy wszystkie szkody, jakie zostały wyrządzone w wyniku kolizji, zarówno uszkodzenia samochodu sprawcy, jak i ofiary. W okolicznościach uwzględnijmy rodzaj nawierzchni, pogodę, sytuację w której doszło do kontaktu, tzn., czy pojazdy poruszały się, czy włączały do ruchu, wyprzedzały, cofały, skręcały, etc. Pamiętajmy także o spisaniu danych osobowych sprawcy oraz danych z jego ubezpieczenia. Warto także wykonać szkic kolizji. Na końcu pamiętaj o podpisach obu kierowców!
Warto także mieć np. w schowku gotowy druczek z oświadczeniem o kolizji. Wówczas spisanie oswiadczenia staje się prostsze – wystarczy wypełnić właściwe rubryki i na ogólnym szkicu zdarzenia wrysować zaistniałą sytuację. Oświadczenie możecie pobrać tutaj: