Największy na świecie test systemów antykolizyjnych

0

Amerykański Departament ds. Transportu planuje przeprowadzenie największego na świecie testu systemów antykolizyjnych w samochodach. Łącznie w teście będzie uczestniczyło 3.000 różnego rodzaju pojazdów.

Systemy, które mają za zadanie nie dopuścić do kolizji z innymi pojazdami nie są nowością. Wciąż nie ma jednak skutecznego systemu, który pozwalałby na komunikację bezpośrednio pomiędzy samochodami oraz rozwiniętą komunikację między samochodami a otoczeniem. Amerykański Departament ds. Transportu przygotowuje się właśnie do przeprowadzenia największego na świecie testu obu tych rozwiązań.

Eksperyment będzie obejmował testy systemów V2V (Vehicle-To-Vehicle) i V2I (Vehicle-To-Infrastructure). Weźmie w nim udział 3.000 pojazdów (samochodów, ciężarówek i autobusów). Test będzie trwał rok, a jego miejscem będzie Ann Arbor w stanie Michigan.

Na polu poszukiwania innowacyjnych języków porozumiewania się pojazdów szczególnie aktywne są GM i Ford. Każdy z tych producentów pracuje jednak na własną rękę. Główną zaletą rządowego programu ma być natomiast stworzenie uniwersalnego języka, który służyłby do komunikowania się pojazdów. Dzięki temu udałoby się znacząco zmniejszyć liczbę kolizji, do których najczęściej dochodzi z błahych powodów, jak ignorowanie czerwonego światła czy martwego pola.

Efekty badań Forda i GM możecie zobaczyć na poniższych filmach: