Najważniejsze hamulce?

0

Z badania TNS Pentor przeprowadzonego dla Michelin, aż 75% kierowców sprawdza stan techniczny swojego samochodu raz w roku. Najczęstszym miejscem przeglądów są lokalne warsztaty (60%). Przed dłuższą podróżą na dodatkowy przegląd decyduje się aż 76% osób.

swiadomo

Badanie pokazuje, że polscy kierowcy są świadomi, iż stan techniczny ich auta może w dużym stopniu wpływać na bezpieczeństwo drogowe. To bardzo pozytywny znak. Większość kierowców, bo aż 77%, wyraziło pogląd, że to przede wszystkim sprawne hamulce decydują o bezpiecznej jeździe. Innymi ważnymi elementami w tej układance są układ kierowniczy (39%), pasy bezpieczeństwa (33%) i zawieszenie (30%). Znaczenie jakości opon rośnie z roku na rok w świadomości kierowców – w porównaniu z 2010 wzrosło z 30 do 35%.

A skoro już o oponach mowa, coraz więcej kierowców zdaje sobie sprawę z wpływu ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy. W najnowszym badaniu pochwaliło się tym aż 91% respondentów. Co więcej, od 2008 roku odsetek osób nie potrafiących określić prawidłowego ciśnienia opon w samochodzie spadł o 11%. Pozytywny trend widać także w regularnej kontroli prawidłowego poziomu ciśnienia. Tyko 4% nie robi tego wcale.

Mimo, że aż 91% kierowców jest świadomych wpływu ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy, tylko 15% respondentów wskazuje ciśnienie w oponach jako czynnik mający decydujący wpływ na bezpieczeństwo drogowe. Kierowcy zapytani o główne efekty jazdy na źle napompowanych oponach wskazują przede wszystkim szybsze zużycie opon (53%), większe zużycie paliwa (40%) i gorszą przyczepność (30%).

Zdaniem kierowców, cztery najważniejsze czynniki wpływające na zużycie paliwa to: rodzaj trasy, pojemność silnika, dynamika jazdy i korki. Zauważalny jest tu zatem wzrost postrzegania znaczenia pojemności silnika, stanu technicznego samochodu oraz stania w korkach. Tylko 15% kierowców wskazuje ciśnienie w oponach jako istotne dla zużycia paliwa, za to 23% z nich docenia znaczenie ciśnienia w żywotności opony.

Aż 88% ankietowanych zmienia opony i w ciągu roku stosuje zarówno opony letnie, jak i zimowe. Robią to przede wszystkim dla poczucia bezpieczeństwa (71%), lepszej przyczepności (49%) i komfortu jazdy (29%). Kierowcy wydają się więc dobrze poinformowani o zaletach stosowania opon dostosowanych do danej pory roku. Ci zaś, którzy decydują się na jazdę na tych samych oponach przez cały rok, postępują tak przede wszystkim ze względów finansowych (41%). W porównaniu z zeszłym rokiem, odsetek kierowców jeżdżących cały rok na tych samych oponach spadł dwukrotnie(z 17 do 9%). Jakimi czynnikami kierują się kierowcy przy wyborze opon do swojego samochodu? Przede wszystkim ceną (62%), marką opony (37%) oraz parametrami technicznymi (27%).