BMW pracuje nad laserowymi światłami

Wg BMW, laserowe oświetlenie jest kolejnym krokiem po wprowadzeniu technologii LED. Niemiecki producent już rozpoczął prace nad tym rozwiązaniem.

Trzeba przyznać, że LED-owe reflektory to ostatni krzyk mody, zapoczątkowanej przez Audi wraz z modelem A5. Dziś większość producentów stosuje w swoich modelach światła do jazdy dziennej w technologii LED, która nie tylko świeci bardzo mocnym światłem i zużywa mniej energii, ale staje się także ważnym elementem stylistycznym. Dla BMW LED to już jednak przeszłość.

Niemiecki producent pracuje obecnie nad technologią, która wykorzystuje laser. Diody te emitują wiązki laserowe które są zamieniane na światło za pomocą fluorescencyjnego fosforu. Rozwiązanie takie zapewnie jeszcze mniejsze zużycie energii i dawkę światła na poziomie 170 lumenów, podczas gdy diody LED zapewniają 100 lumenów. Ponadto światło lasera można kierować w dowolnym kierunku, dzięki czemu kierowcy jadący z naprzeciwka nie będą oślepiani.

Nie wiemy na razie, czy takie rozwiązanie będzie stosowane na szeroką skalę oraz czy będzie drogie. Mamy nadzieję jednak, że już niedługo będziemy mogły spotkać to rozwiązanie na ulicach.