Dlaczego boimy się automatycznej skrzyni biegów?

Automatyczne skrzynie biegów jeszcze niedawno kojarzyły się tylko z luksusowymi limuzynami bowiem tylko w takich samochodach były oferowane. Dziś jednak automaty przestały być domeną limuzyn i znajdują się w ofercie niemal każdej klasy samochodów. Nadal jednak większość z nas wybiera skrzynie manualne. Dlaczego?

automat 300

Pierwszy powód jaki się nasuwa to oczywiście koszty. Nie ma co ukrywać, skrzynie automatyczną są konstrukcjami bardziej zaawansowanymi od manualnych, dlatego muszą więcej kosztować. Koszt zakupu to jednak jedno, zaś późniejsza eksploatacja to drugie. A musimy być gotowe na to, że eksploatacja także może okazać się droższa, choć wcale nie musi. Codzienna eksploatacja jednak nie różni się niczym od używania skrzyni manualnej.

W naszej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z ‘automatami’, z którymi trudno się pożegnać. Jeden z nich dotyczy zwiększonego zapotrzebowania na paliwo. Otóż nic bardziej mylnego – dzisiejsze skrzynie automatyczne nie zwiększają zużycia paliwa, a wręcz przeciwnie, dzięki nim jesteśmy w stanie jeździć bardziej ekonomicznie i ekologicznie. Inny mit dotyczy komfortu podróżowania. Wg niego skrzynia automatyczna znacząco obniża komfort podróżowania. Tu także musimy zaprotestować. Nowe skrzynie automatyczne posiadają tę umiejętność, że potrafią płynnie, czasem nawet niezauważalnie zmieniać biegi. Do tego dobierają przełożenia odpowiednio szybko.

Wszystkie te mity powstały w czasach, kiedy automaty były techniczną innowacją. Dzisiejsze mechanizmy jednak często myślą szybciej niż sam kierowca, posiadają także kilka trybów jazdy (m.in. Comfort, dynamic, sport), które dostosowują pracę skrzyni biegów do możliwości, umiejętności i stylu jazdy kierowcy.