Uwaga, pieszy!

pieszy

Na pieszych trzeba zwracać uwagę zawsze, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy widoczność często jest ograniczona.

pieszy

Jak wynika z policyjnych statystyk, aż do 15% wypadków drogowych dochodzi z winy pieszych. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną jest wejście na drogę bezpośrednio przed samochodem. Na pieszych trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy trudne warunki atmosferyczne ograniczają widoczność, a warunki na jezdni ulegają znacznemu pogorszeniu.

Uważać powinniśmy szczególnie na osoby starsze, które mają słabszy refleks i często niewłaściwie oceniają odległość od nadjeżdżającego pojazdu. Co roku w ten właśnie sposób ginie na drodze bardzo wiele osób. Jak się okazuje, osoby powyżej 60 roku życia mają największy udział wśród wszystkich wypadków z udziałem pieszych. Ponadto osoby te bardzo często przekraczają jezdnię w niedozwolonym miejscu oraz przechodzą przez przejścia dla pieszych na czerwonym świetle.

Pamiętajmy zatem, jesień to pora roku, która wymaga od nas wyjątkowej ostrożności, nie tylko ze względu na pogarszające się warunki na drodze. A skoro już o warunkach pogodowych mowa, widoczność jesienią ogranicza nam częsta mgła oraz towarzyszące jej opady. Zwracajmy szczególną uwagę na pieszych w miejscach często uczęszczanych przez ludzi, takich jak szkoły czy centra handlowe.