Najbardziej niebezpieczna jazda w poniedziałek

0

W jeden z poniedziałków przydarza się 1/4 wypadków więcej niż zaledwie tydzień wcześniej. Winna jest zmiana czasu i związane z nią zmęczenie.

Gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni tracimy jedną godzinę snu, co wymaga od organizmu zmiany przyzwyczajeń w kwestii godzin odpoczynku. Jednocześnie przez zmianę znacznie zmniejsza się ilość porannych promieni słonecznych. Pierwszym dniom po zmianie czasu może towarzyszyć większe niż zwykle zmęczenie, a także pogorszone samopoczucie. Zły humor, niewyspanie i zmęczenie prowadzą do spadku koncentracji, a ten może być bezpośrednią przyczyną kolizji. W dni takie jak ten potrzebujemy więcej czasu na reakcję, możemy też błędnie odczytywać sygnały od innych kierowców. – Niewypoczęty kierowca skupia się na samej jeździe, bez analizy i reagowania na przykład na znaki drogowe czy też sygnalizację świetlną – tłumaczą trenerzy szkoły jazdy Renault.

Wypadki związane ze zmęczeniem lub zaśnięciem za kierownicą mogą być bardzo groźne ze względu na dużą prędkość i fakt, że reakcja kierowcy może być niewystarczająco szybka lub nieprawidłowa.

Odpocznij gdy

  • zaczynasz ziewać – może to być wczesna oznaka zmęczenia organizmu
  • nie pamiętasz dlaczego znalazłaś się tak blisko samochodu jadącego przed Tobą
  • nie potrafisz dokładnie odtworzyć kilku ostatnich mijanych miejsc czy innych szczegółów związanych z jazdą
  • mrużysz lub trzesz oczy, masz trudność z ich pełnym otwarciem
  • nie jesteś w stanie skupić się na drodze
  • nieświadomie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu, nie dostrzegasz poziomych przeszkód na drodze i najeżdżasz na nie bez uprzedniego zredukowania prędkości

Źródło: BCAA Road Safety Foundation, The Royal Society for the Prevention of Accidents, Szkoła Jazdy Renault

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPoczuj wiatr we włosach
Następny artykułZadbaj o felgi