W jeden z poniedziałków przydarza się 1/4 wypadków więcej niż zaledwie tydzień wcześniej. Winna jest zmiana czasu i związane z nią zmęczenie.
Gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni tracimy jedną godzinę snu, co wymaga od organizmu zmiany przyzwyczajeń w kwestii godzin odpoczynku. Jednocześnie przez zmianę znacznie zmniejsza się ilość porannych promieni słonecznych. Pierwszym dniom po zmianie czasu może towarzyszyć większe niż zwykle zmęczenie, a także pogorszone samopoczucie. Zły humor, niewyspanie i zmęczenie prowadzą do spadku koncentracji, a ten może być bezpośrednią przyczyną kolizji. W dni takie jak ten potrzebujemy więcej czasu na reakcję, możemy też błędnie odczytywać sygnały od innych kierowców. – Niewypoczęty kierowca skupia się na samej jeździe, bez analizy i reagowania na przykład na znaki drogowe czy też sygnalizację świetlną – tłumaczą trenerzy szkoły jazdy Renault.
Wypadki związane ze zmęczeniem lub zaśnięciem za kierownicą mogą być bardzo groźne ze względu na dużą prędkość i fakt, że reakcja kierowcy może być niewystarczająco szybka lub nieprawidłowa.
Odpocznij gdy
- zaczynasz ziewać – może to być wczesna oznaka zmęczenia organizmu
- nie pamiętasz dlaczego znalazłaś się tak blisko samochodu jadącego przed Tobą
- nie potrafisz dokładnie odtworzyć kilku ostatnich mijanych miejsc czy innych szczegółów związanych z jazdą
- mrużysz lub trzesz oczy, masz trudność z ich pełnym otwarciem
- nie jesteś w stanie skupić się na drodze
- nieświadomie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu, nie dostrzegasz poziomych przeszkód na drodze i najeżdżasz na nie bez uprzedniego zredukowania prędkości
Źródło: BCAA Road Safety Foundation, The Royal Society for the Prevention of Accidents, Szkoła Jazdy Renault