Moto-empatia

0

Czy wiesz, że negatywne nastawienie oraz brak empatii to najczęstsze przyczyny kolizji kierowców samochodów z motocyklistami? Co zrobić, żeby to zmienić?

motoempatia 300Motocykliści są zdecydowanie bardziej narażeni na obrażenia nawet w przypadku pozornie niegroźnej stłuczki. Dlaczego? Kierowcy jednośladów należą do tak zwanej niechronionej grupy uczestników ruchu. W odróżnieniu od kierowców samochodów nie są osłonięci karoserią, a ich jedyną ochronę stanowi kask oraz opcjonalnie specjalistyczna odzież. – Z tego względu bliżej im do pieszego niż do pojazdu – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie, którego celem było poznanie przyczyn kolizji aut
z motocyklami. W badaniu porównano zachowanie kierowców prowadzących na co dzień jedynie samochód z zachowaniem kierowców, którzy jeżdżą zarówno autem, jak i motocyklem. Jesteście ciekawe wyników?

Główną różnicą pomiędzy grupami był czas, jaki kierowcy poświęcali na patrzenie na nadjeżdżający motocykl. Kierowcy należący do tej drugiej grupy zwykle patrzyli dłużej na zbliżający się motocykl niż na auto, odwrotnie było w przypadku kierowców prowadzących na co dzień jedynie samochód. Z czego to wynika? Motocykle są mniejsze i rzadziej spotykane na drogach, przez co musimy patrzeć na nie dłużej, aby prawidłowo określić czym są i jakie stanowią zagrożenie. To, że kierowcy aut patrzyli na nadjeżdżające samochody dłużej niż na motocykle oznacza, że patrząc na jednoślad nie zdawali sobie sprawy, że patrzą na pojazd, który może stanowić potencjalne zagrożenie!

Pamiętajmy jednak, że patrzenie w odpowiednim kierunku nie oznacza, że zobaczymy i odpowiednio zinterpretujemy to, co mamy przed oczami. Powinnyśmy świadomie wyszukiwać wzrokiem różnych pojazdów. – Jeśli mamy wątpliwości, zawsze trzeba założyć, że to, co widzimy, to potencjalne niebezpieczeństwo, które wymaga wzmożonych środków ostrożności – przestrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W badaniu wykazano także, że przeciętnego kierowcę samochodu cechuje negatywne nastawienie oraz brak empatii względem motocyklistów. Może być to spowodowane tym, że z punktu widzenia kierowcy, motocyklista często jeździ brawurowo lub wręcz popisuje się. Z drugiej jednak strony, motocykliści powinni pamiętać, że lawirowanie na jezdni może też oznaczać konieczność ominięcia przeszkody lub chęć zwiększenia swojej widoczności.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault, think.direct.gov.uk; Car Drivers’ Attitudes and Visual Skills in Relation to Motorcyclists, Department for Transport