Obniżona koncentracja, irytacja i nieprzyjemne uczucie w brzuchu – wszystko to może prowadzić do do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Dieta to dla dużej ilości kobiet chleb powszedni – aż 84% kobiet kierowców przyznaje, że prowadzi samochód odczuwając głód, choć jednocześnie zdają sobie sprawę, że jest to przyczyną zmęczenia i znacznie mniejszej koncentracji. Te dwie rzeczy mogą być z kolei powodem kolizji lub wypadku.
Zjedz zanim wsiądziesz
Jazda z pustym żołądkiem jest tak samo niebezpieczna jak podróżowanie po bardzo obfitym posiłku. Głód jest przyczyną zaburzeń koncentracji, a to może być realnym zagrożeniem dla samego kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu. Dlatego przygotowując się do podróży powinaś pamiętać nie tylko o spakowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy i odpowiednim wypoczynku, ale też zaplanować co i kiedy zjesz lub będziesz jadła w czasie podróży. Pamiętać powinny o tym te z nas, których praca jest związana z dużą ilością czasu spędzanego w samochodzie, ale nie tylko. – Długotrwała i rygorystyczna dieta sprzyja tendencjom do nadmiernej irytacji, a nerwy z całą pewnością nie sprzyjają płynnej i bezpiecznej jeździe – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Nie podjadaj
Równie mocno odwraca uwagę i dekoncentruje podjadanie w czasie jazdy. Wydaje się, że jest niegroźne, statystyki także o tym świadczą: połowa kobiet przyznaje, że odwija papierki od cukierków czy batoników w czasie jazdy. Eksperci ostrzegają, że to może być tak niebezpieczne jak rozmowa przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. – Kierowca odrywając ręce od kierownicy uniemożliwia sobie pełną kontrolę nad pojazdem. Tymczasem sytuacja na drodze może zmieniać się tak szybko, że nawet chwila nieuwagi może mieć bardzo groźne skutki – ostrzegają trenerzy Renault.
Nie daj się skusić
Posiłek przed jazdą powinien być lekkostrawny i bogaty w węglowodany, które długo uwalniają energię. Sprawdzi się na przykład makaron z lekkim sosem. Jeżeli masz w perspektywie dłuższą podróż to przekąski schowaj do bagażnika i sięgaj po nie podczas postojów. W ten sposób nie będą „kusić”, co pozwoli na uniknięcie niebezpieczeństwa. Jednocześnie zapewni dotlenienie organizmu i zapewni orzeźwiającą dawkę świeżego powietrza.