Miejska jazda

Jeżeli dużo podróżujesz po mieście wiesz, że jazda miejska kieruje się swoimi prawami. Jak jeździć po mieście, by było bezpiecznie i ekonomiczne?

Jedź płynnie

Płynna jazda znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w komforcie jazdy, ale także w zużytym paliwie. Na czym polega płynna jazda? Wbrew pozorom, to wcale nie jest jazda wolna. Chodzi o to, by przewidywać, co może się za chwilę wydarzyć, patrzeć daleko do przodu i mieć przygotowanych kilka ewentualnych rozwiązań. Płynna jazda to brak agresywnego operowania gazem i hamulcem, a także brak szarpania kierownicą.

Zachowaj spokój

Podczas jazdy po mieście możemy natknąć się na nieporównywalnie większą liczbą czynników, które mogą na nas negatywie oddziaływać, niż podczas podróży w trasie. To liczne sygnalizacje świetlne, szarżujący motocykliści, wchodzący na jezdnię piesi i wiele wiele innych. Kluczem do bezpiecznej jazdy jest po prostu zachowanie spokoju.

Kontroluj obroty

Pamiętaj, że im większe obroty, tym większe zużycie paliwa. W mieście po prostu nie opłaca się ‘wkręcać’ silnika na wysokie obroty i jeździć z wysoką prędkością, gdyż jest to nieekonomiczne. I tak za chwilę będziemy musiały się zatrzymać na kolejnych światłach, a samochód najwięcej paliwa spala właśnie podczas ruszania.

Trzymaj obie ręce na kierownicy

Kierownicę powinnyśmy trzymać na godzinie ‘za piętnaście trzecia’. To jedyny chwyt, który może zapewnić nam bezpieczeństwo, gdyż gwarantuje możliwość reakcji w każdej sytuacji. To chwyt, który zapewni nam mocne trzymanie, a jednocześnie swobodę w manewrowaniu.

Pamiętaj o zasadzie prawej ręki

W mieście dochodzi do bardzo wielu sytuacji, w których na skrzyżowaniu brak jest sygnalizacji świetlnej. Musimy pamiętać o zasadzie prawej ręki, a więc ustępowaniu pierwszeństwa samochodom z prawej strony. Musimy także pamiętać o zasadach poruszania się po rondach, a także przepuszczaniu pojazdów uprzywilejowanych.