Londyńska taksówka wg Nissana

0

Nissan prezentuje nową taksówkę dla brytyjskiej stolicy – NV200 London Taxi – skierowaną do 300 tysięcy codziennych użytkowników tego środka transportu w tym mieście.

nissan-taxi2

Wersja taksówkarska została zbudowana na platformie uniwersalnego, kompaktowego vana NV200. Miała już swoją premierę w Tokio, Nowy Jork zaś wybrał ją jako jedyną „taksówkę przyszłości”.

Punktem wyjścia w pracy projektantów nad London Taxi było wnętrze auta, które ma zapewniać wygodę przede wszystkim pasażerom – w efekcie NV200 London Taxi jest sprawniejszy i lepiej uwzględnia wymagania ochrony środowiska niż obecne modele londyńskich taksówek. Jest też bardziej komfortowy, bardziej przestrzenny i przyjaźniejszy dla pasażera. Szczególną uwagę zwrócono też na ułatwienia dla osób mających trudności z poruszaniem się.

nissan-taxi3

Taksówka wygodnie pomieści pięciu dorosłych pasażerów – trzech na tylnej kanapie i dwóch na składanych siedzeniach, ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Sporym ułatwieniem będą z pewnością przesuwne drzwi pasażerskie, dające się łatwo otwierać i zamykać. Rozwiązanie to jest też znacznie bezpieczniejsze dla pieszych, rowerzystów i innych pojazdów. Przedni fotel pasażera został usunięty, by zrobić miejsce na bagaż.

Przewiduje się, że dieslowska wersja Nissana NV200 London Taxi będzie tańsza od nowego TX4, będącego obecnie na wyposażeniu London Taxi Company. W ciągu roku kierowca jeżdżący NV200 London Taxi wyda na ten cel około 50% mniej (około 700 funtów) niż jego kolega z TX4. Jeszcze większy wpływ na jakość londyńskiego powietrza miałoby wprowadzenie wersji taksówki tylko z napędem elektrycznym.

nissan-taxi4