Latem częściej łapiemy gumę

Latem czu0119u015bciej u0142apiemy gumu0119

Latem czu0119u015bciej u0142apiemy gumu0119W miesiącach letnich wzrasta niebezpieczeństwo złapania gumy, co wciąż prowadzi do poważnych w skutkach wypadków drogowych – ostrzegają rzeczoznawcy DEKRA.

Do najczęstszych przyczyn prowadzących do uszkodzenia opony zalicza się podróżowanie ze zbyt niskim ciśnieniem w ogumieniu. Skutkiem tego opona wykonuje większą pracę i dlatego coraz mocniej się nagrzewa, aż w końcu powierzchnia bieżnika oddziela się od osnowy opony.

Czynniki ryzyka takie jak długie podróże, wysokie prędkości, ciężki ładunek i wysoka temperatura zewnętrzna dodatkowo zwiększają zagrożenie wystąpienia uszkodzenia opony.

Christian Koch, ekspert ds. ogumienia w DEKRA radzi, aby przed wyruszeniem w dłuższą drogę obowiązkowo przeprowadzić kontrolę ogumienia. Ważne jest, aby ciśnienie w ogumieniu sprawdzać przy zimnych oponach, jeśli to konieczne dopasować ciśnienie do zaleceń producenta i co dwie lub trzy przerwy na tankowanie ponawiać kontrolę.

Duże zagrożenie stwarzają też zestarzałe opony, które często można spotkać w pojazdach o małym przebiegu takich jak kabriolety, samochody mieszkalne lub przyczepy.

Według zaleceń DEKRA, ogumienie starsze niż 6 lat należy wymienić.

Zaleca się ponadto przeprowadzenie kontroli ogumienia pod kątem uszkodzeń zewnętrznych, ciał obcych zakleszczonych w bieżniku albo uszkodzeń opon spowodowanych przez najechanie na ostre krawężniki, które mogą wywołać awarię opony.

Źródło: DEKRA

Fot: Jason L. Parks