Gerard Depardieu stracił prawo jazdy

W ubiegłym roku Gerard Depardieu został zatrzymany za jazdę skuterem pod wpływem alkoholu. Kilka dni temu aktor wysłuchał wyroku paryskiego sądu – grzywna w wysokości 4 000 Euro i pół roku bez prawa jazdy.

Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu grozi we Francji 4 500 Euro grzywny, kara do dwóch lat więzienia i 6 punktów karnych (na 12 możliwych). Depardieu już wcześniej przyznał się do jazy po pijanemu. W 1990 i 1998 roku został skazany za jazdę po pijanemu na kary w zawieszeniu.

W listopadzie ubiegłego roku został zatrzymany przez policję po tym jak spadł ze skutera i spowodował niegroźny wypadek. Alkomat wykazał 1,8 promila alkoholu, czyli ponad dwukrotnie więcej niż dopuszczalny limit 0,5 promila.

gerard-depardieu-2

Aktor nie zjawił się na pierwszą rozprawę, w związku z czym z sądu niższej instancji sprawa trafiła do sądu karnego. W styczniu Depardieu przeprowadził się do Belgii i otrzymał tamtejsze prawo jazdy. W Belgii nie istnieje system punktów karnych dlatego dzięki nowym dokumentom aktor będzie mógł jeździć po całej Europie.

Fot 1: PAP/EPA/Arno Burgi

Fot 2: PAP/Abaca