Rozpoznaj niesprawne hamulce

Gwarantuje nam bezpieczeństwo podczas podróży i jest jednym z najważniejszych w samochodzie. Układ hamulcowy.

Układ hamulcowy jest jednym z kilku systemów, które są kluczowe ze względu na bezpieczeństwo podczas podróży. Utrzymywanie go w dobrym stanie i niebagatelizowanie pierwszych symptomów jakichkolwiek problemów z hamulcami.

Co gdy zaniedbasz?

Problemy z hamulcami mogą wywołać szereg negatywnych następstw. Najczęściej występującymi są po prostu wydłużenie czasu reakcji samochodu, a także wydłużenie drogi hamowania. Może także dojść do utraty przyczepności i poślizgu. Niesprawny układ hamulcowy może osłabić działanie takich systemów jak ABS czy ESP.

Metalicznie czy miękko?

Jakie zatem są oznaki, które powinny podpowiedzieć nam, że coś niedobrego może dziać się z naszymi hamulcami? To przede wszystkim zgrzytający, metaliczny odgłos podczas hamowania, a także ‘miękki’, wibrujący pedał hamulca. Jeżeli pedał hamulca nie stawia naturalnego oporu podczas hamowania oznacza to, że coś jest nie tak. Bardzo prawdopodobne, że niesprawne hamulce wywołają podczas hamowania niestabilność i drżenie samochodu. To powinien być kolejny sygnał, że powinnaś jak najszybciej udać się do serwisu.