Koło zapasowe – zbędny gadżet czy ratunek z opresji?

wymiana-kola

Dla wielu kierowców koło zapasowe jest dosłownie „piątym kołem u wozu”, czyli czymś niepotrzebnych i zawadzającym. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach koło zapasowe może stać się wręcz niezastąpione.

Koło zapasowe – problem czy pomoc?

Koło zapasowe może być dla niektórych kierowców nieporęczne i problematyczne, niemniej jako doświadczony kierowca z całą pewnością wiesz, że na drodze zdarzają się rozmaite problematyczne sytuacje. W momencie poważnego uszkodzenia jednego z kół samochodu, dalsza jazda może stać się niemożliwa. W takich sytuacjach trzeba dzwonić po pomoc drogową, na którą nierzadko trzeba czekać naprawdę długo. Mając w samochodzie koło zapasowe i odpowiednie narzędzia, można w tym czasie uporać się z problemem samodzielnie i wyruszyć w dalszą jazdę.

Rodzaje kół zapasowych

Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje kół zapasowych.

Pierwszym z nich są klasyczne pełnowymiarowe koła zapasowe. Po ich założeniu komfort i wygoda jazdy pozostaje niezmieniona.

Drugim rodzajem zapasówek są tak zwane dojazdówki. Koła te są bardzo wąskie i z wyglądu przywodzą na myśl koło motocyklowe. Zajmują niewiele miejsca, co niewątpliwie jest ich zaletą. Jednocześnie korzystanie z dojazdówki generuje pewne ograniczenia – m.in. wymuszają zachowanie prędkości poniżej 80 km/h. Nie powinno się również stosować dojazdówek na przednią oś.

Trzecim opcją jest zestaw naprawczy. Jest niewielki i łatwy w użyciu, nie ogranicza miejsca w samochodzie, dlatego wielu kierowców decyduje się na korzystanie z takiego rozwiązania. Wadą zestawu jest to, że przyda się nam wyłącznie do drobnych napraw. Przy poważniejszych uszkodzeniach, na przykład przy pęknięciach powyżej 4 cm czy  pęknięciach ścianki bocznej, korzystanie z zestawu naprawczego nie przyniesie żadnych rezultatów.

Pełnowymiarowe koła zapasowe

Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż warto zastanowić się nad wyposażeniem swojego samochodu w pełnowymiarowe koło zapasowe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w razie potrzeby bez problemu wymienisz koło na nowe, co pozwoli kontynułować podróż w takim samym komforcie jak wcześniej.

Sprawdź jak zmienić koło w samochodzie.