Kluczyk przepadł?

Zgubiłaś kluczyk do samochodu? Problem jest o tyle skomplikowany, że to kluczyk do nowego auta? Nie wiesz co zrobić? Może nasz mały przewodnik pomoże Ci szybko uporać się z problemem.

Tysiąc rzeczy na głowie. Ledwo wyrabiasz się z obowiązkami. Wybiegasz ze spotkania firmowego do samochodu – chwileczkę gdzie jest kluczyk? Przed chwilą go miałaś w ręce. Przepadł, zosatał tylko ten zapasowy. Co dalej?

Zgłoś probelm ubezpieczycielowi

– W chwili gdy zgubimy kluczyk do samochodu powinnyśmy natychmiast zgłosić problem swojemu ubezpieczycielowi – mówi nam Agata Wiśniewska z Link4. – Dzięki takiemu działaniu unikniemy ewentualnych problemów w przyszłości – dodaje. Brak oryginalnego kluczyka może stanowić powód do niewypłacenia odszkodowania właścicielowi. Najlepiej udać się do ubezpieczyciela osobiście i spisać odpowiednie oświadczenie w tej sprawie.

Dorobić kluczyk

Spisałyśmy oświadczenie, teraz chcemy dorobić kluczyk. Mamy dwa rozwiązania. – Osoba, która zgubiła kluczyk może zgłosić się do salonu samochodowego i poczekać na nowy klucz do 12 dni roboczych. Jednak później trzeba będzie przyjechać do serwisu i zaprogramować klucz. Nie jest to tanie i wymaga stosunkowo długiego okresu oczekiwania – mówi nam Michał Garbień z Coded, działu firmy Nana w Krakowie, która zajmuje się dorabianiem i kodowaniem kluczy samochodowych z crypto immobiliserem nowej generacji.

Licencja „na kluczuk”

– Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług takiej firmy jak nasza. W większości przypadków kluczyk jesteśmy wstanie dorobić i zakodować w 30minut – informuje Michał Grabień. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy? – Przed wyborem firmy dobrze jest sprawdzić jej wiarygodność np. jak długo jest na rynku, czy posiada stosowne certyfikaty. Dobrze jest skorzystać z pomocy firm, które posiadają licencję Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych – podkreśla specjalista.

Zabierz wszystko

Zgłaszając się do firmy, która dorabia kluczyki, właściciel samochodu musi posiadać dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto niezbędny jest samochód, do którego będziemy dorabiać kluczyk. Myślisz, że to jakiś absurd? Jak przetransportować samochód na miejsce bez odpowiedniego kluczyka? Skorzystać z lawety. Może nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale pozwoli szybko uporać się z problemem. Dobrze jest też mieć przy sobie dokumenty samochodu takie jak książka serwisowa itp. Należy również zabrać ze sobą wszystkie klucze do pojazdu które pozostały.

Ile zapłacimy?

Rozpiętość cen kluczy samochodowych jest bardzo duża: od 130 zł do ponad 1000 zł. Koszt kluczyka zależy między innymi od rodzaju immobilisera, funkcjonalności klucza czy od marki samochodu. – Przy sprawdzeniu kosztów kluczyka w serwisie bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagęna to, co zawiera cena – podkreśla specjalista. – W większości przypadków kwota jaką klient słyszy podczas rozmowy z działem części to kwota samego kluczyka, która nie obejmuje usług kodowania i dorabiania. Pozostałą kwotę do zapłaty klient poznaje dopiero w dziale serwisowym – dodaje.

Ceny dorobienia kluczyka w Coded, dziale firmy Nana w Krakowie (kluczyk + programowanie) dla przykładowych pojazdów:

Ford Mondeo r 2004
– kluczyk z immobiliserm bez pilota – 230zł
– kluczyk z immobiliserem oraz pilotem – 360zł
Toyota Avensis
– kluczyk z immobiliserem bez pilota – 250zł
– kluczyk z immobiliserm oraz pilotem – 700zł
Fiata Punto r 2006
– kluczyk z immobiliserm – 455zł (w niedługim czasie ceny powinny znacznie się obniżyć)
– kluczyk z immobiliserm oraz pilotem – 778zł (w niedługim czasie ceny powinny znacznie się obniżyć)
Skody Fabia 2003
– kluczyk z immobiliserm – 250zł
– kluczyk z immobiliserm oraz pilotem – 350zł
VW Golf 2004
– kluczyk z immobiliserm – 250zł
– kluczyk z immobiliserm oraz pilotem – 350zł