Wycieraczki samochodowe są ważnym elementem wyposażenia samochodu. Zapewniają dobrą widoczność podczas jazdy w mało dogodnych warunkach atmosferycznych. Wybór wycieraczek jest ogromny. Mamy do dyspozycji drogie i markowe lub tanie, dostępne w hipermarkecie; tradycyjne lub ultraciche i nowoczesne. Ich cena waha się od 20-30 zł do nawet 200 zł. Warto więc zastanowić się, jakie wybrać aby najlepiej spełniały swoją funkcję.
Kiedy należy wymienić wycieraczki samochodowe?
Według producentów, wycieraczki samochodowe zużywają się w około pół roku. W przypadku okazjonalnego korzystania z auta możesz wymieniać je na przykład raz w roku – szczególnie w okresie jesiennym, kiedy obfite opady deszczu istotnie wpływają na ograniczenie widoczności na drodze. Najważniejsze jednak, aby kierować się ich aktualnym stanem technicznym. Jeśli skrzypią, ciężko chodzą, nieefektywnie zbierają wodę lub pozostawiają smugi, to znaczy że przyszedł czas na wymianę.
Jak prawidłowo dobrać wycieraczki?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wycieraczek:
- klasyczne przegubowe – mają oddzielny stelaż i przymocowaną do niego gumę, stelaż łączy się z ramieniem i dociska gumę do szyby
- płaskie bezszkieletowe (tzw. banany) – są bardziej sprężyste, stelaż zintegrowany jest z gumą, nie wymagają elementu dociskowego
Zaletą klasycznych wycieraczek jest przede wszystkim cena. Z kolei płaskie pióra skuteczniej usuwają wodę i zabrudzenia, pracują ciszej, nie rdzewieją i łatwiej oderwać je od zamarzniętej szyby. W przypadku klasycznych piór, również możemy uniknąć problemu z przymarzaniem, jeśli wybierzemy takie, których krawędzie piór wzbogacone są grafitem.
Aby odpowiednio dobrać model, najlepiej podać w sklepie lub w serwisie model auta. Kupując samodzielnie w hipermarkecie musisz mieć pewność, że dokładnie wiesz czego potrzebujesz. Warto też zabrać ze sobą starą wycieraczkę i pokazać sprzedawcy.
Jak dbać o wycieraczki?
Najważniejszym elementem wycieraczki jest ostra krawędź piórka, wykonana z kauczuku. W trakcie eksploatacji, nie tylko się starzeje, ale jest również podatna na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, mrozy i upały. Raz na jakiś czas powinnaś kontrolować stan piórek i w razie potrzeby oczyszczać je z brudu i błota. Pod żadnym pozorem nie należy usuwać z szyby śniegu i lodu za pomocą wycieraczek. Piórom szkodzi także wosk stosowany w myjniach automatycznych, dlatego po zakończonym myciu warto odtłuścić szybę.