Jeździsz zaniedbanym autem? Będzie kara!

Niezależnie od tego czy Twój samochód jest ledwie zipiącym „staruszkiem” czy „młodzikiem” istnieje ryzyko, że nie powinieneś w ogóle wyjeżdżać nim na ulicę. Dlaczego? Być może auto nie spełnia podstawowych wymogów technicznych – jeśli spotkasz patrol policji możesz wpaść w tarapaty. Zobacz, w jakim stanie powinien być Twój pojazd, aby uniknąć kłopotów.

Przepisy prawa są – w interesie bezpieczeństwa uczestników ruchu – bezlitosne. Niesprawne samochody nie mogą brać udziału w ruchu. Skąd wiedzieć czy nasze auto jest odpowiednio przygotowany do drogi? Kodeks Drogowy odnosi się do budowy, wyposażenia i utrzymania pojazdu. To nie wszystko, bo pojazd nie powinien też naruszać porządku ruchu na drodze czy narażać kogokolwiek na szkodę. Nie można np. korzystać z pojazdu z którego wystają jakieś ostre, spiczaste części mogące uszkodzić inne auta lub ranić ludzi. Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu grozi kara 200 zł.

Ucisz silnik albo płać

Pojazd, którym chcemy się poruszać po drogach nie może też zakłócać spokoju publicznego poprzez powodowanie nadmiernego hałasu. Przekroczenie norm głośności przez wyjący silnik jest karalne (mandatem opiewającym na kwotę nawet 300 zł). W przypadku samochodu z silnikiem z zapłonem iskrowym dopuszczalny limit hałasu wynosi 93 decybele, natomiast przy silniku o zapłonie samoczynnym nieco więcej, bo 96 decybeli. Analogicznie wygląda sprawa z emisją spalin – pojazd nie może wydzielać szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym dozwolone prawem wielkości. Nadmierna emisja spalin może kosztować kierowcę  kolejne 300 zł kary. Pojazd nie może także powodować niszczenia drogi – w przeciwnym razie portfel kierowcy znów  zubożeje o 300 zł.

Łatwo, pewnie, wygodnie

Pojazd, który rusza w trasę obowiązkowo powinien zapewniać kierującemu dostateczne pole widzenia. Zmotoryzowany powinien też mieć możliwość łatwego, wygodnego i pewnego posługiwania się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Zaniedbania w tym zakresie mogą zostać uznane za korzystanie z auta w sposób, który zagraża bezpieczeństwu i ukarane 200 złotowym mandatem. Warto dodać też, że pojazd nie może powodować zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych. Oczywiście należy dopełnić starań aby wszystkie urządzenia i wyposażenie samochodu pełniły swoje funkcje: były sprawne i skuteczne.

Źródło: Korkowo.pl