Jeździmy wolniej niż 400 lat temu

0

We włoskich miastach średnia prędkość samochodów wynosi 15 kilometrów – mniej więcej z taką szybkością poruszały się powozy konne 400 lat temu. To nie koniec – w godzinach szczytu prędkość jeszcze się zmniejsza.

Samochody mają służyć szybkiemu przemieszczaniu się w wygodnych warunkach. Niestety miejska rzeczywistość jest wobec nas wyjątkowo brutalna. Nie da się ukryć, że miasta i system drogowy powstawały w czasach, gdy nikomu nie śniło się, że kiedyś wyjedzie na nie tyle samochodów. Nic dziwnego, że sytuacja pogarsza się z roku na rok.

Ile samochodów zmieści się na jednym kilometrze?

Palma pierwszeństwa w kwestii zagęszczenia ruchu należy się jednak Włochom, gdzie po drogach porusza się 41,5 miliona samochodów, trzy razy więcej niż w roku 1970. Długość sieci drogowej od tego czasu również się zwiększyła… o 30 procent. Oznacza to, że na jeden kilometr drogi przypada 225 samochodów. Nawet jeśli w polskich miastach sytuacja jest lepsza, to nie zmienia to faktu, że pościg za nowymi technologiami doprowadził nas do punktu startu sprzed 400 lat… za znacznie większą ilość pieniędzy. Pora przesiąść się na rower?