Jazda w japonkach – tak czy nie?

0

Wysokie temperatury i wyjazdy za miasto skłaniają nas do wskoczenia do samochodu w japonkach – bo tak jest szybciej i wygodniej. Ale czy bezpiecznie?

Nie ulega wątpliwością, że najlepszymi butami nadającymi się do jazdy samochodowej są buty na płaskiej podeszwie, które nie krępują ruchów w kostce. Czy do takich butów możemy zaliczyć japonki? Teoretycznie tak, ale…

Kryterium decydującym o wyborze obuwia do samochodu powinna być podeszwa. To ona gwarantuje nam przeniesienie odpowiedniego nacisku na pedały. Jednak abyśmy mogły użyć właściwej siły nacisku, but powinien być zintegrowany ze stopą i dobrze do niej przylegać.

I tu zaczyna się problem. Otóż, gdy stopa nie będzie ‘czuć’ podeszwy, tym samym nie będziemy ‘czuć’ pedału, którym operujemy. Z tego powodu japonki i wszelkiego rodzaju klapki nie są obuwiem, które może zapewnić nam bezpieczeństwo, a wręcz przeciwnie. Poza tym japonki mogą łatwo zsunąć się ze stopy, przez co np. utrudnią nam użycie pedału lub po prostu go zablokują. Dlatego warto w okresie letnim wozić w samochodzie baleriny przeznaczone do prowadzenia samochodu.