Co zrobić wpadając w poślizg?

poslizg

Poślizg samochodu może przytrafić się każdej z nas. Jak opanować samochód i wyjść z poślizgu?

poslizg

Sztuka wyprowadzenia samochodu z poślizgu jest niestety bardzo trudna i ciężka do opanowania jeżeli zna się tylko teorię, a nie robiło się tego nigdy w praktyce. Warto jednak znać teorię, by wiedzieć, jak się zachować gdy rzeczywiście dojdzie kiedyś do poślizgu.

Mamy do czynienia z dwoma rodzajami poślizgów: nadsterownym i podsterownym. W pierwszym przypadku tylne koła tracą przyczepność, z podsterownością natomiast mamy do czynienia, gdy przyczepność tracą przednie koła.

W przypadku nadsterowności należy wykonać kierownicą tzw. kontrę, a więc ruch kierownicą, który ma na celu naprowadzenie samochodu na prawidłowy tor jazdy. Musimy pamiętać, że w żadnym przypadku nie wolno nam naciskać mocno pedału hamulca, gdyż to spowoduje pogłębienie nadsterowności.

Jak sobie z kolei radzić z podsterownością? Uślizg przednich kół można pokonać tylko w jeden sposób – musimy natychmiast zdjąć nogę z gazu i zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt, nadal jednak pozostawiając koła skręcone. Dzięki tym manewrom powinnyśmy odzyskać przyczepność i skorygować tor jazdy.