Jazda defensywna, czyli bezpieczna

0

Weź bezpieczeństwo w swoje własne ręce przestrzegając zaledwie kilku zasad.

Unikanie wypadków to nie tylko nieprzekraczanie prędkości i jazda w zgodzie z przepisami. Jeżdżąc defensywnie ograniczysz ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Defensywna jazda to odpowiedzialny sposób myślenia i odpowiedzialne reakcje na drodze. Kierowca cały czas jest skoncentrowany i przygotowany na potencjalne zagrożenia. Bądź proaktywna na drodze i nie pozostawiaj swojego bezpieczeństwa w rękach innych.

Ochroń się sama

Defensywna i bezpieczna jazda ma zastąpić złe nawyki, które mogą prowadzić do kolizji dobrymi nawykami zapobiegającymi nieprzyjemnym zdarzeniom. Kierowców jeżdżących w taki sposób wyróżnia umiejętność długotrwałego utrzymania koncentracji oraz zdolność przewidywania i odpowiedni sposób reakcji na zagrożenia. Nazwa może się kojarzyć z jakąś dziwną techniką jazdy, ale chodzi po prostu o myślenie naprzód. Choć nie możesz wiedzieć, co zamierzają zrobić inni kierowcy, ciągle możesz próbować przewidzieć ich kolejny ruch. Pozostając uważną na to, co dzieje się dookoła na drodze, możesz szybko i właściwie zareagować na to, co nieprzewidywalne.

Podstawowe zasady

Techniki defensywnej jazdy są proste i logiczne, ale wielu je ignoruje ze względu na poczucie ujmy na honorze. Jedną z podstawowych zasad jazdy defensywnej jest zachowanie odstępu pomiędzy tobą i samochodem poprzedzającym, aby uniknąć zderzenia. W mieście jest ona bardzo mała, tymczasem powinna być równa długości przynajmniej dwóch samochodów, trzech samochodów na autostradzie i czterech i więcej sekund podczas brzydkiej pogody. Inny dobry nawyk to pozostawanie na swoim pasie jazdy. Częsta zmiana pasa zwiększa ryzyko wypadku i spowalnia ogólny przepływ pojazdów. Bardzo rzadko dotrzesz dzięki temu do celu szybciej, a poza tym będziesz znacznie bardziej zestresowana.

Defensywny budżet

Coraz popularniejsze są kursy jazdy defensywnej wyposażające uczestników w umiejętność unikania kolizji i niebezpiecznych sytuacji. Kurs składa się z części zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, możliwe jest zatem przetestowanie na drodze nabytych umiejętności. Jednak mniejsze ryzyko to nie wszystko. Defensywna jazda może się także przyczynić do oszczędności. Jeżdżąc defensywnie zużywasz od 15 do 30 procent mniej paliwa, w mniejszym stopniu zużywają się też opony i klocki hamulcowe.