Chcesz przesiąść się na rower, ale boisz się ruchu samochodowego? Nie wiesz jak się zachować na drodze? Przeczytaj nasze porady!
Rowerzysta, tak jak każdy inny użytkownik ruchu, ma swoje prawa, ale ma też obowiązki, których musi przestrzegać. W myśl zasady ‘duży może więcej’ rowerzyści często są przez kierowców dyskryminowani, a ci nierzadko wręcz celowo prowokują niebezpieczne sytuacje, w których ucierpieć może tylko rowerzysta. Jednak coraz częściej decydujemy się na przesiadkę z samochodu na rower. Zachęca przede wszystkim zdrowy tryb życia, ale też wysokie ceny paliw. O czym więc musimy pamiętać, jadąc rowerem?
Chodnik? Nie zawsze!
Zwykle w obawie przed pędzącymi samochodami rowerzyści wybierają chodnik. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli na chodniku nie ma znaku oznaczającego wspólną ścieżkę dla rowerzystów i pieszych, rowerem nie możemy tam jeździć. Musimy być świadome, że możemy w ten sposób nawet otrzymać mandat. Na chodnik możemy wjechać, gdy na drodze panują niebezpieczne warunki, np. gęsta mgła czy też ulewa, a sam chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości.
Generalnie rowerzysta ma obowiązek poruszania się po ścieżkach rowerowych, jeżeli tylko takowe są wytyczone. Do niebezpiecznych sytuacji może jednak dojść np., gdy przecinają się ciągi komunikacyjne dla kierowców i rowerzystów. Musimy pamiętać, że gdy na naszym ciągu pojawi się przejście dla pieszych, musimy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Kiedy natomiast rowerzysta znajduje się na ścieżce rowerowej, a kierowca ma go po prawej stronie i chce skręcić, ma obowiązek przepuszczenia rowerzysty.
Rowerzysta, jadąc po drodze, powinien poruszać się po prawej stronie pasa. Możliwe jest poruszanie się jednego rowerzysty obok drugiego, jednak tylko w przypadku, kiedy takie manewry nie utrudniają ruchu innym kierowcom – biorąc pod uwagę warunki miejskie zdarza się to bardzo rzadko.