Jak zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy?

Wypadki samochodowe po prostu się zdarzają. Nie ważne jak bardzo uważałabyś, nigdy nie wiesz jak może postąpić inny kierowca. Konsekwencją są obrażenia mniejsze lub większe. Jak ograniczyć ryzyko urazów podczas wypadków?

Pasy i ustawienie fotela

Po pierwsze i najważniejsze, zawsze zapinaj pasy! Nawet jeśli jest to krótki odcinek drogi. Zapięte pasy utrzymują Twoje ciało na miejscu. Oczywiście obowiązują one również pasażerów na tylnej kanapie. Pamiętaj również, że dla Twojego kręgosłupa ogromne znaczenie ma ustawienie fotela. Lekceważenie tego aspektu, wpływa na jego częste urazy.

Zagłówek

Tak często zapomina się o nim. Nawet przy niewielkim szarpnięciu głowa od razu leci do tyłu. Środek głowy powinien znajdować się w centralnej części zagłówka.

Poduszki

Im nowsze samochody, tym lepsze zabezpieczenia. Jeżeli kupiłaś używaną sztukę, zwróć uwagę na poduszki powietrzne, czy aby wszystkie znajdują się na swoich miejscach. Jeżeli poprzedni właściciel brał udział w wypadku, mógł usunąć to, co pozostało z nich i nie uzupełnić braków. Nie daj się zwieść kontrolkom. Aktywna poduszka powietrzna ochroni głowę i klatę piersiową przed zderzeniem z kierownicą, szybą lub innymi powierzchniami.

Kierownica

Jej ustawienie, a przede wszystkim odległość jest trzecim czynnikiem wpływającym na Twoje bezpieczeństwo podczas wypadku. Ma ona znaczenie przy wystrzeleniu poduszki powietrznej. Jej siła i prędkość są ogromne, a zachowanie odpowiedniej odległości zwiększa jej skuteczność. Dodatkowo uchronimy się od poparzeń, które mogłyby spowodować gazy. Bezpieczna odległość to minimum 25 cm.