Jak bezpiecznie podróżować autostopem?

Podróżowanie autostopem ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Trzeba jednak przyznać, że „jazda na stopa” cieszy się dziś coraz większą popularnością.

Trudno nie zgodzić się z opinią, że jazda autostopem może być świetnym sposobem na poznawanie świata. Korzystając z takiej formy podróżowania możesz doświadczyć ciekawych przygód, poznać ciekawe miejsca i interesujących ludzi. Jednak zanim wybierzesz się na wycieczkę autostopem, warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpiecznego podróżowania.

Kto może zostać autostopowiczem?

Autostopowicz powinien przede wszystkim cieszyć się dobrym zdrowiem. Podróż często bywa bardzo męcząca – nigdy nie wiesz kiedy uda ci się znaleźć podwózkę, jak długo będziesz musiała stać przy drodze i w jakiej pogodzie przyjdzie ci podróżować. Musisz nastawić się na różne niewygody. Przyda się również spora doza cierpliwości i pokory – podróżując z ludźmi, których nie znasz, to ty musisz dostosować się do rozmaitych warunków. Kolajną przydatną cechą osobowości to otwartość na innych i ciekawość świata.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Mimo wielu zalet, autostop nie należy do najbezpieczniejszych środków komunikacji i warto o tym pamiętać. Nie da się całkowicie wyeliminować zagrożeń, ale są pewne zasady, dzięki którym zwiększysz swoje bezpieczeństwo.  

Zabierz kogoś ze sobą. We dwójkę nie tylko jest raźniej, ale także bezpieczniej. Zawsze możesz liczyć na wsparcie i pomoc drugiej osoby.

Unikaj jazdy nocą. Bez wątpienia o wiele pewniej będziesz się czuła podróżując w ciągu dnia. W nocy raczej odpuść sobie łapanie stopa – o wiele bezpieczniej będzie przenocować w hostelu lub motelu. Jeśli jednak zdecydujesz się na taką opcję, bądź podwójnie ostrożna. Wieczorem i w nocy zawsze też zakładaj odblaskowe elementy, żeby być widoczną na drodze.

Nie wsiadaj do każdego zatrzymującego się samochodu. Masz wątpliwości co do swojego kierowcy? A może masz po prostu złe przeczucia? Czasem warto zaufać intuicji, a osobie z którą jedziesz nigdy nie powinnaś ufać na 100 procent. Pamiętaj też, że zawsze możesz wysiąść z auta. Jeśli podroż stopem z danym kierowcom nie bardzo ci odpowiada, grzecznie podziękuj za podwózkę i wysiądź na najbliższym przystanku.

Zabezpiecz się. Zanim zdecydujesz się wyruszyć w trasę, możesz zakupić gaz pieprzowy lub na wszelki wypadek zapakować deodorant w sprayu do bagażu podręcznego. W razie ataku ze strony napastnika, psiknięcie w oczy da ci kilka chwil na ucieczkę. Jeśli podróżujesz z towarzyszem, ustalcie swój sposób dyskretnego komunikowania, że któreś z was ma złe przeczucie. Na wszelki wypadek informuj rodzinę lub znajomych gdzie jesteś i dokąd aktualnie jedziesz.

Uważaj na złodziei. Podróżując autostopem powinnaś wyjątkowo zwracać uwagę na swoje rzeczy osobiste, takie jak portfel, dokumenty czy plecak z rzeczami. Autostopowicze często padają łupem złodziei. Najważniejsze rzeczy zawsze noś przy sobie, na przykład w wewnętrznych kieszeniach. Nigdy też nie wkładaj swoich rzeczy do bagażnika – zaopatrz się w torbę czy plecak, który podczas podróży możesz mieć na kolanach.

Jeśli będziesz pamiętała o tych kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, podróż autostopem  może okazać się wspaniałą przygodą. Najważniejsze żebyś zawsze była czujna i bacznie obserwowała otoczenie. Wyznawaj zasadę ograniczonego zaufania i zawsze słuchaj swojej intuicji.