Jak zaoszczędzić na wakacyjnych wyjazdach?

0

Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę wyjeżdżając na wakacje. Wszystko po to, by nie wrócić z pustym portfelem. Kluczem do sukcesu będzie właściwa eksploatacja pojazdu i jego regularny serwis.

Od czego powinnyśmy zacząć? Przede wszystkim od siebie. Na zużycie podzespołów pojazdu a także na zużycie paliwa wpływ ma przede wszystkim styl jazdy kierowcy. Należy jeździć możliwie płynnie, unikać gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Należy po prostu patrzeć dalej niż na tylną tablicę rejestracyjną samochodu jadącego przed nami i odpowiednio szybko reagować. To wcale nie takie trudne!

Kolejnym istotnym elementem jest użytkowanie klimatyzacja. Klimatyzacja oczywiście z jednej strony jest prawdziwym zbawieniem w upalne dni, z drugiej jednak podnosi znacznie zużycie paliwa – choć mniej będziemy to odczuwali jadąc w trasie ze stałą prędkością niż gdybyśmy były w mieście. Unikajmy przede wszystkim minimalnych temperatur, które są też niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Powinnyśmy dbać także o opony. Przede wszystkim musimy kontrolować ciśnienie w oponach. Ciśnienie ma bowiem wpływ zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak i na komfort podróżowania. No i oczywiście zużycie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie powoduje większe opory toczenia, co ma przełożenie na szybsze zużycie bieżnika oraz większe zużycie paliwa. Opony zużywają się szybciej także kiedy ciśnienie jest zbyt wysokie, co ma także wpływ na mniejszą stabilność pojazdu.

Wpływ na zużycie paliwa ma także rozłożenie bagażu, które może powodować także mniejszy komfort jazdy. Nie możemy przekraczać dopuszczalnego obciążenia samochodu, nie możemy też rozrzucać bagażu w środku byle jak. Zbyt duże obciążenie powoduje niestabilność samochodu, a także powoduje zwiększone opory toczenia.