Bezpieczne Ferie: czas-start!

Więcej kontroli i wzmożone patrole zapowiada policja, aby wyjazdy dzieci na ferie przebiegły bez żadnych kłopotów. Ty także możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Jutro oficjalnie rozpoczną ferie dzieci i młodzież z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jednocześnie rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci Ruchu Drogowego wraz z inspektorami ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia kierowców. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć na zimowiska.

Kontrola techniczna

Nie musimy czekać, aż policja sama zdecyduje się sprawdzić autokar, którym będzie podróżować dziecko. Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów także rodzice. Policjanci po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają czynności, których celem będzie wykluczenie jakichkolwiek nieprawidłowości. Podczas takiej kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz stan trzeźwości. Policjanci będą również zwracać uwagę na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania sprzętu narciarskiego oraz bagażu.

Więcej patroli

Na drogach wjazdowych do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, można spodziewać się zdecydowanie większej ilości policyjnych patroli. Funkcjonariusze z drogówki, poruszający się nie tylko oznakowanymi radiowozami, będą za pomocą wideorejestratorów namierzać i karać kierowców, którzy nie potrafią dostosować się do obowiązującego na danym terenie ograniczenia prędkości.

Sprawdź przewoźnika

Ty także możesz zadbać o zwiększone bezpieczeństwo. Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać, aby dokładnie sprawdzić przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii.

Poproś o kontrolę

Zadzwoń wcześniej i poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty. Wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą Twoje wątpliwości.

Terminy ferii w 2012 roku:

  • 16 stycznia – 29 stycznia 2012 r. – dolnośląskie, mazowiecki, opolskie, zachodniopomorskie
  • 23 stycznia – 5 lutego 2012 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 30 stycznia – 12 lutego 2012 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
  • 13 lutego – 26 lutego 2012 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

źródło: policja.pl