Przygotuj samochód do wakacji

Czasami wychodzimy z błędnego założenia, że możemy sprawdzić stan naszego samochodu w zaciszu własnego garażu. Oczywiście, możemy wymienić zużyte żarówki, skontrolować stan oleju i opon bez pomocy specjalisty. Jednak bardziej skomplikowane usterki i elektronika zdecydowanie wymagają wizyty w specjalistycznym serwisie. Kompetentni serwisani dokonają fachowego przeglądu, usuną awarie i udzielą praktycznych porad dotyczących eksploatacji.

Zaplanuj wcześniej

Statystyki dotyczące wypadków nie nastrajają optymistycznie. Badania pokazują, że wiele kolizji spowodowanych jest złym stanem technicznym pojazdu. Eksperci zalecają, by umówić się na kontrole w serwisie najpóźniej dwa tygodnie przed wyjazdem – w tym czasie będzie można usunąć nawet najpoważniejsze usterki.

Zawieszenie – nie tylko komfort podróżowania

Polskie drogi są prawdziwym torem przeszkód, tym bardziej należy zwrócić uwagę na stan zawieszenia samochodu. Jest ono odpowiedzialne nie tylko za komfort jazdy, ale również za stabilność nadwozia i długość drogi hamowania. Luzy punktów mocujących, czy też skrzywione wahacze mogą doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem (również na prostej drodze), a wybite amortyzatory wydłużają drogę hamowania nawet o 30%. – Klienci bardzo często ignorują drobne luzy w układzie zawieszenia odkładając naprawę „na później”. Tymczasem luz jednego elementu, może spowodować szybsze zniszczenie pozostałych części zawieszenia, W ten sposób pozorna oszczędność, doprowadza do szybkiego zużycia całego zawieszenia – a to już poważna i relatywnie droga naprawa – mówi Jerzy Brzozowski szef serwisu Autotraper Alfa Romeo i Lancia.

Na zdrowie!

W samochodzie unosi się nieprzyjemny zapach a pasażerowie bez przerwy kichają? Prawdopodobnie winna jest niesprawna wentylacja – zużyty filtr kabinowy nie zatrzymuje zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz, a pleśnie i grzyby zadomowiły się w kanałach doprowadzających powietrze do kabiny. Dlatego przynajmniej raz w roku należy oczyścić system wentylacji, szczególnie jeśli mamy klimatyzację. Serwis układu wentylacji zakłada wymianę filtra kabinowego, dezynfekcję parownika i kanałów wentylacyjnych, a także uzupełnienie czynnika, czyli gazu chłodzącego. Tak odświeżona „klima” pozwoli stworzyć w samochodzie przyjazną atmosferę. Potrzebne też będzie mniej czasu, aby zapewnić w samochodzie ustaloną temperaturę.

Silnik – moc i energia

Jednostka napędowa nie tylko wprawia samochód w ruch, ale również dostarcza energii, która ładuje akumulator i umożliwia korzystanie z wyposażenia elektrycznego, a także napędza szereg mechanizmów potrzebnych do prawidłowego działania samochodu – np. kompresor klimatyzacji czy alternator. Dlatego przed wyjazdem w dłuższą trasę warto skontrolować jakość i napięcie pasków napędzających wspomniane mechanizmy, uszczelnienie bloku silnika i głowicy, stan układu wydechowego i przepustowość filtrów paliwa i powietrza.

Współczesne silniki to niezwykle odporne i przemyślane konstrukcje, wymagające odpowiedniego traktowania. Niezależnie od opinii i stereotypów, nie ma samochodu bezobsługowego. Jeśli ktoś nie dba o stan techniczny auta, to prędzej czy później stanie na drodze. Z drugiej strony regularny serwis, części o odpowiedniej jakości i naprawy wykonane zgodnie z technologią zapewniają bezproblemowe użytkowanie i wydłużają okres eksploatacyjny – mówi Piotr Pacholczyk z Serwisu Pogwarancyjnego Autotraper.

Życiodajne płyny

W samochodzie istnieje przynajmniej kilka zamkniętych „krwiobiegów”, w których krąży olej, płyn hamulcowy czy płyn chłodniczy – każdy z nich ma określoną rolę. Wbrew wielu obiegowym opiniom płyn płynowi nierówny. Każda z substancji posiada określone parametry fizyko-chemiczne, charakterystyczne dla danego układu. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby serwisanci stosowali odpowiednie środki smarujące, dedykowane konkretnym mechanizmom. W trakcie przeglądu serwisant sprawdzi również jakość płynu hamulcowego – jeśli zawiera zbyt dużą ilość wody, to należy wymienić go na nowy. Na koniec warto zajrzeć do układu chłodzącego silnik – uzupełnienie poziomu płynu chłodniczego i sprawdzenie szczelności połączeń, wyeliminuje możliwość przegrzania się jednostki napędowej.

Po wizycie w serwisie nie zapomnij o skontrolowaniu ważności obowiązkowych dokumentów. Przedwakacyjna profilaktyka daje gwarancję, że okres wypoczynku będzie wolny od motoryzacyjnych trosk, a my będziemy mogły skupić się na tym, co najważniejsze – wypoczynku.