Jak zaoszczędzić na samochodzie?

Posiadanie samochodu wiąże się z nieustającymi wydatkami. Kwestią nie są tylko paliwo i ubezpieczenie. W kosztach należy przewidzieć również eksploatację, przegląd techniczny, wymianę opon czy drobne usterki. Na czym więc możemy zaoszczędzić?

Po pierwsze: tankowanie

Wizyta na stacji benzynowej jest to najbardziej oczywisty element w kwestii oszczędzania. Niezależnie od posiadania benzyniaka czy diesla, zmuszona jesteś do tankowania. Nie warto jeździć specjalnie na tańsza stacje benzynowe, które są oddalone o kilka kilometrów. Nadrabianie trasy nie jest oszczędnością. Tankuj samochód zawsze przy sobotnich zakupach. Korzystanie ze stacji samoobsługowych przy hipermarketach jest tańsze w porównaniu do tych znajdujących się przy trasach. Na litrze możesz zaoszczędzić nawet o 20 groszy. Biorąc pod uwagę, że standardowy bak posiada 65 litrów pojemności, zapłacisz za pełen zbiornik nawet o 20 zł mniej, co w skali roku może wynieść średnio prawie 500 zł.  

Na czym jeździć?

Ceny paliw wciąż rosną. Prócz tankowania z głową, wcześniej jeszcze przed zakupem należy się zastanowić, co w perspektywie będzie tańsze w eksploatacji: benzyniak, diesel, a może LPG. Bezkonkurencyjnie najtańszy jest oczywiście gaz. Jedyną większą inwestycją przy decyzji o nim, jest zamontowanie instalacji – to wydatek około 2,5 tys. zł, który na pewno szybko się zwróci. Zakładając, że jeździsz samochodem do pracy, czyli pokonujesz średnio 20 tys. km rocznie, zaoszczędzisz ponad 300 zł.

Wciąż na stacji benzynowej

Oszczędności należy szukać również w artykułach samochodowych, zwłaszcza tych kupowanych na stacjach benzynowych. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie tych sklepów i zaopatrywanie się w wycieraczki lub żarówki sklepach internetowych lub hipermarketach. Na samym płynie do spryskiwaczy możesz zaoszczędzić 20 zł.

W temacie zakupów

Oszczędzać możesz również na zakupach: płynach, elementach do tuningu czy częściach wymiennych. Podstawą w zakupach jest internet. To doskonałe źródło informacji, gdzie znajdziesz złote okazje. Promocje i zakupy grupowe zapewnią Ci tańszy przegląd lub wymianę opon. Prócz usług zwróć uwagę także na części eksploatacyjne. W sklepach internetowych możesz zaoszczędzić na oponach nawet 1/3 kwoty.

Wybieraj myjnie bezdotykowe

Z pozoru nawet na czyszczeniu auta możesz zaoszczędzić. Oczywiście najtańszą opcją będzie mycie przed domem. Jednak nie posiadając warunków, trzeba wybrać się do myjni. W takiej sytuacji najlepiej wybrać bezdotykową. W porównaniu do automatycznej możesz zaoszczędzić na jednym myciu nawet 1/3 wydanej kwoty.

Ubezpieczenie

Ubezpieczanie jest obowiązkowe. Tak czy siak musisz za nie zapłacić. Skoro nie ma znaczenia, z jakiej firmy skorzystasz, wybierz tę najtańszą. Wykupując OC w internecie dodatkowo możesz zaoszczędzić nawet 300 zł.

Eko kierowca

I na koniec zwrot ku Twojemu stylowi jazdy. Jak już wielokrotnie pisałam, w wysokości spalania ogromne znaczenie ma jak jeździsz. Eco driving zyskuje coraz większą popularność. Jeżdżąc oszczędnie możesz zyskać nawet 1,5 litr na stu kilometrach. Optymalne wykorzystywanie pracy silnika, dynamiczna jazda i hamowanie silnikiem pozwoli Ci zyskać dodatkowe 800 zł w skali roku na tankowaniu.  

Z pozoru zaoszczędzone kilka złotych w skali roku kumuluje całkiem przyzwoitą sumkę. Zacznij już od dziś.

Tekst: Angelika Rusiecka