Jak zachować się wobec pieszych?

0

Nie każda z nas pamięta, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość auta. Także piesi zapominają, że oni także powinni zachować szczególną ostrożność.

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi, czy nieustąpienie pieszemu – to najczęstsze przyczyny potrąceń, do których dochodzi z winy kierowców. Jednak piesi także często wykonują manewry, które trudno jest przewidzieć, np. nagłe wtargnięcie na drogę bez wcześniejszej sygnalizacji.

„Jeszcze zdążę”

Pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało. Pamiętajmy także, że nie wszyscy piesi znają przepisy ruchu drogowego. To oznacza, że odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo spada na kierowcę. To on powinien mieć oczy dookoła głowy i cały czas obserwować, co się dzieje dookoła samochodu.

Szczególną czujność powinnyśmy zachować przede wszystkim w zatłoczonych miejscach, czyli np. przy przejściach dla pieszych. Piesi w takich sytuacjach często znajdują się jeszcze na drodze, kiedy już zapala się dla nich czerwone światło. Co gorsza, często dopiero wtedy wbiegają na przejście w nadziei, że uda im się jeszcze zdążyć. Tymczasem kierowca ma już zielone światło i gdyby nie jego uwaga dobra wola..tragedia gotowa.

Ogranicz zaufanie

Najbezpieczniej będzie w takim wypadku przyjąć zasadę ograniczonego zaufania wobec pieszych. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, że możemy spodziewać się po nich absolutnie wszystkiego, łącznie z tym, że mogą nagle wtargnąć na drogę czy nawet się na niej przewrócić.

Piesi lubią też przebiegać przez jezdnię w nieoznakowanych miejscach bądź tuż przed pędzącymi samochodami. Dlatego radzimy, by mieć oczy dookoła głowy i obserwować. Jeżeli będziemy uważnie obserwować jezdnię ograniczymy ryzyko, że stanie się coś złego.

Uwaga na pielgrzymów

Szczególną uwagę należy też zwrócić na zorganizowane grupki idące jezdnią, np. pielgrzymki, a także na bawiące się w okolicy drogi grupki dzieci. Obie te grupy należy wymijać w odległości najlepiej kilkumetrowej – jeżeli tylko pozwalają na to oczywiście aktualne warunki na drodze.

 

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułUsuwamy zimowe plamy
Następny artykułKolejne promocje Mini