Jak wybrać odpowiednią gaśnicę?

0

Posiadanie gaśnicy w samochodzie, budynku użyteczności publicznej, czy też zakładzie pracy to niekwestionowany obowiązek każdego z nas – mimo to, często tego nie przestrzegamy.

Gaśnica zalicza się do podstawowych urządzeń służących do walki z ogniem. Przy jej użyciu jesteśmy w stanie samodzielnie stłumić pożar lub zminimalizować rozprzestrzenianie się płomieni, dzięki czemu możemy uratować nie tylko własny majątek, ale także życie swoje i bliskich nam osób. Jak ważne jest posiadanie gaśnicy oraz odpowiedni jej wybór wyjaśnia specjalista z firmy D+H Przemysław Knura.

Dobór gaśnicy

Kluczową kwestią jest odpowiedni dobór sprzętu, dzięki któremu będziemy mogli właściwie przeprowadzić akcję ratunkową. Ważną rzeczą jest, by przy zakupie gaśnicy nie kierować się jej ceną, a przeznaczeniem. Ważne też, by była odpowiednio dopasowana do mogącego zaistnieć zagrożenia. – Musimy wiedzieć, że rodzaje gaśnic dzielimy ze względu na typ pożaru, który można nimi ugasić oraz rodzaj środka gaśniczego – tłumaczy ekspert. – Przy pierwszym podziale wyróżniamy gaśnice służące do gaszenia ciał stałych – oznaczone literą A, do gaszenia cieczy – oznaczone literą B, gazów – oznaczone C, metali – oznaczonych D oraz do środków gotujących, takich jak olej, tłuszcz – oznaczonych literą F – zaznacza.

Im więcej symboli znajduje się na sprzęcie, tym bardziej będzie on uniwersalny, a przez co również skuteczny. – Jeśli chodzi o rodzaje gaśnic zróżnicowanych ze względu na ich zawartość, do najbardziej popularnych należą gaśnice: pianowe, śniegowe, proszkowe, przy czym ta ostatnia cieszy się największym zaufaniem i jest szczególnie polecana przez specjalistów – dodaje specjalista. Jej zasadniczą zaletą jest możliwość natychmiastowego użycia oraz liczne możliwości zastosowania – przeznaczona jest do gaszenia pożarów grupy A, B i C.

Wielkość gaśnicy

Przy zakupie gaśnicy należy zwrócić uwagę także na jej wielkość. Im więcej środka gaśniczego znajduje się w urządzeniu, tym dłużej może ono działać, przez co znacząco wzrasta jego skuteczność. – Najmniejsze gaśnice – do 3 kg są gotowe do użytku przez 6 sekund i mogą ugasić tylko niewielki ogień, dlatego też zalecane jest zaopatrzenie się w większe egzemplarze – twierdzi nasz ekspert.

Ważny atest

Kolejną istotną kwestią przy zakupie gaśnicy jest ważny atest, zatwierdzony przez Komendę Główną Straży Pożarnej. – Musimy pamiętać także o tym, by zgodnie z dołączoną do gaśnicy instrukcją obsługi, przynajmniej raz do roku, dokonać jej przeglądu oraz legalizacji w wyspecjalizowanym zakładzie. Zaraz po dokonaniu zakupu należy zawczasu zapoznać się z jej instrukcją obsługi, aby w razie wypadku wiedzieć, jak odpowiednio jej używać – przypomina ekspert.

 

Gdzie trzymać gaśnicę?

Gaśnica powinna znajdować się w miejscu widocznym oraz łatwo dostępnym przede wszystkim dla kierowcy. Wraz z upływem czasu, należy zwrócić uwagę na termin ważności urządzenia, gdyż po jego upłynięciu, sprzęt nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Gaśnica nie jest urządzeniem drogim i kłopotliwym w przechowywaniu, a w znaczącym stopniu zwiększa nasze bezpieczeństwo. Musimy więc pamiętać, że posiadanie odpowiednio dobranej, może uratować niekiedy nasz majątek, a nawet życie.