Jak sprawdzić bezpieczniki?

0

Co tu dużo mówić – usterki w układzie elektrycznym w samochodzie to dla nas czarna magia. Ale jeżeli się w to zagłębimy to okazuje się, że to wcale nie takie skomplikowane.

Bezpieczniki, choć małe i schowane, pełnią bardzo ważną i odpowiedzialną funkcję – zabezpieczają układ elektryczny przed uszkodzeniem. Jeżeli w obwodzie pojawi się jakieś zwarcie to odpowiedni bezpiecznik ulega uszkodzeniu, co blokuje dopływ prądu.

Duża liczba bezpieczników świadczy o fakcie, że układ elektryczny składa się z wielu obwodów. Jak to zwykle bywa, są obwody ważne i ważniejsze. Jeżeli więc zwarcie nastąpi w ważnym układzie, np. zasilanie pompy paliwa, dalsza jazda jest nie możliwa. Jeżeli natomiast uszkodzeniu ulegnie np. oświetlenie wnętrza, zwykle wystarczy po prostu wymiana bezpiecznika na nowy.

No dobrze, ale gdzie znaleźć te bezpieczniki? Skrzynki z bezpiecznikami zwykle umieszczone są pod deską rozdzielczą, konkretnie w okolicach naszego lewego kolana. Jeżeli uda nam się zlokalizować problem, jedyną kwestią pozostanie zakupienie nowego bezpiecznika, co możemy zrobić na najbliższej stacji benzynowej i wymienić uszkodzony bezpiecznik (z tym też nie powinno być problemu bowiem bezpieczniki są zwykle oznaczone odpowiednim układem graficznym). Jeżeli mamy problem ze zlokalizowaniem skrzynki z bezpiecznikami, warto zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu.