Kiedy słońce może oślepić?

0

Nagłe oślepienie podczas jazdy może mieć bardzo niebezpieczne skutki. Co zrobić, by się przed nim uchronić i kiedy możemy się spodziewać największej aktywności promieni słonecznych?

autopolka

Czy promienie słoneczne mogą powodować zagrożenie w ruchu drogowym? Odpowiedź brzmi – tak. Jazda w słońcu rodzi o tyle niebezpieczeństwo, że skłania nas do szybszej jazdy. O ile w deszczu i złych warunkach atmosferycznych podświadomie zwalniamy zdając sobie sprawę z niebezpieczeństw, o tyle podczas jazdy w słonecznych warunkach mamy tendencję do mocniejszego naciskania pedału gazu. Największe zagrożenie oślepieniem przez słońce występuje wcześnie rano oraz przed zmierzchem, czyli wtedy, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Dlaczego?

Zwykle przed słońcem chronimy się za pomocą osłony przeciwsłonecznej. Jej działanie nie zawsze okazuje się jednak wystarczające, zwłaszcza wtedy, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Możemy zostać oślepione nie tylko z powodu padających na nas promieni słonecznych. Światło może odbijać się także od tafli wody, szklanych budynków czy nawet innych samochodów. Dlatego warto mieć w samochodzie okulary przeciwsłoneczne, które mają szansę uratować nas z opresji.

Pamiętajmy też, że brud na przedniej szybie powoduje rozproszenie światłą, co dodatkowo wzmaga oślepienie. Dlatego powinniśmy dbać o jej czystość, zwłaszcza latem. Warto ją myć nie tylko od zewnątrz, ale też wewnątrz. Po umyciu zaś pamiętajmy o dokładnym wytarciu, by nie zostały żadne smugi.