Zwróć uwagę na tor jazdy

Prawidłowy tor jazdy jest niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa – nie tylko naszego, ale także innych użytkowników ruchu.

Tor jazdy jaki obieramy nabiera szczególnego znaczenia w czasie pokonywania zakrętu, gdyż to jeden z najczęstszych manewrów jaki codziennie wykonujemy. Z tego względu jest to manewr, podczas pokonywania którego należy zachować szczególną ostrożność i to bez względu na to, jak wysoko cenimy nasze umiejętności.

Na to, jaki tor jazdy obierzemy wpływa wiele czynników. Przede wszystkim ważna jest widoczność i możliwość oceny, co dzieje się przed nami, za zakrętem etc. Równie ważna wydaje się ocena przyczepności (szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu), a także natężenie ruchu.

Obranie nieprawidłowego toru jazdy grozi poślizgiem, wyjechaniem na sąsiedni pas ruchu lub nawet wypadnięciem z drogi. Dlatego, jeżeli to możliwe, w czasie oceny prawidłowego toru jazdy powinnyśmy zwolnić. Hamowanie nie może być jednak nagłe i powinno rozpoczynać się odpowiednio wcześnie. Jako, że tor jazdy jest szczególnie ważny podczas pokonywania zakrętów, hamownie powinno rozpocząć się na kilka sekund przed rozpoczęciem zakrętu. Jak utrzymać prawidłowy tor jazdy podczas zakrętu? Powinniśmy obrać możliwie łagodny łuk. Rozpoczynamy od zewnętrznej krawędzi pasa którym jedziemy, w połowie łuku zbliżamy się do wewnętrznej zakrętu, po czym na wyjściu ponownie powinnyśmy znaleźć się po zewnętrznej części krawędzi drogi i płynnie wrócić do jej środka.