Niszczenie silnika? Nie, to ekonomika jazdy!

Aż 79% polskich kierowców uważa, że jazda na piątym biegu z prędkością 50 km/h niszczy silnik samochodu, a tylko 16% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że nie dość, że nie niszczy to silnika, to dodatkowo przyczynia się do wymiernych oszczędności paliwa. Takie dane podaje Raport o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców przygotowany przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A.

Okazuje się, że polscy kierowcy niewiele wiedzą na temat możliwości i sprawności współczesnych samochodów. Wielu z nich nadal sądzi, że jazda na wysokich biegach i na niskich obrotach silnika doprowadzi do jego zniszczenia. A przecież już we wczesnych latach 90-tych pojawiły się pierwsze samochody z komputerem sterującym pracą silnika.

„Konstrukcja współczesnych silników gwarantuje, że jazda na niskich obrotach nie jest w stanie zaszkodzić jednostce napędowej. Gdyby jeszcze kierowcy chcieli tę zaletę wykorzystać i zaczęli jeździć w stylu eko… Byłoby to z pożytkiem dla środowiska naturalnego i oczywiście domowych budżetów. Zarówno silniki benzynowe, jak i diesle są o wiele bardziej elastyczne, niż to sobie wyobrażamy.” – mówi Zbigniew Woźniak, instruktor Szkoły Auto.