Gęsta mgła może spowodować, że za kierownicą przeżyjemy niezły horror. Wtedy wszystko widać gorzej. Co zrobić, by bezpiecznie dojechać?
Gęsta mgła może spowodować, że za kierownicą przeżyjemy niezły horror. Wtedy wszystko widać gorzej. Co zrobić, by bezpiecznie dojechać?
Powstała z zawieszonych w powietrzu kropelek wody mgła, znaczne ogranicza widoczność. Naturalnym odruchem u niektórych kierowców jest włączenie długich świateł. Nie rób tego, będzie jeszcze gorzej! Światła, które w zwykłych warunkach pozwalają nam lepiej widzieć drogę przy silnej mgle znacznie pogarszają widoczność. To jedna z wielu rzeczy, które powinnaś wiedzieć o mgle. Jest ich jeszcze kilka:
– Jeśli podczas drogi „złapie” Cię mgła zwolnij, zwracaj uwagę na prędkościomierz i na pozostałych uczestników ruchu. Mgła tworzy iluzję zwolnionego tempa i może się wydawać, że jedziesz wolno, podczas gdy w rzeczywistości znacznie przekraczasz prędkość.
– Przysłuchuj się temu, czego nie widzisz. Uchyl okno. To pomoże Ci się zorientować w położeniu innych samochodów. Jeżeli na drodze jesteś sama, trzymaj się prawej krawędź jezdni pozwoli Ci zachować właściwy tor jazdy. Jeśli przed Tobą jadą inne samochody, jedź za ich światłami. (oczywiście w bezpiecznej odległości). Jednocześnie kontroluj drogę przed i za samochodem. Utrzymuj odpowiednią odległość od innych pojazdów. Nie może być mniejsza niż zakres widoczności przed Tobą. Odpowiedni dystans pozwoli na odpowiednio szybką reakcję, gdy auto jadące z przodu zacznie gwałtownie hamować. Pamiętaj, lepiej nie wyprzedaj. Zabierając się do wyprzedzania może Ci się wydawać, że nic z przeciwka nie jedzie. Jednak chwilę potem może okazać się, że jest zupełnie inaczej.
– Dostosuj prędkość do warunków. Pokieruj się obrazem jaki widzisz przed sobą i słupkami z boku jezdni. Słupki drogowe są umieszczone około 100 metrów od siebie. Jeśli mijając jeden słupek widzimy drogę i pobocze do następnego słupka, to na suchej nawierzchni powinniśmy jechać z prędkością nie większą niż 80 km/h. Kiedy widoczność spada do ok. 50-100 m warto włączyć przednie światła przeciwmgielne. – W warunkach zmniejszonej widoczności wywołanej: mgłą, deszczem, czy zadymieniem, jak i na krętych drogach mamy prawny obowiązek włączenia przednich świateł przeciwmgielnych – Informuje Marek Konkorowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Gdy widoczność spadnie poniżej 50 m, należy zwolnić do 50km/h i włączyć tylne światła przeciwmgielne. Musimy jednak pamiętać, żeby je wyłączyć, gdy tylko widoczność się poprawi. Tylne światła przeciwmgielne oślepiają innych kierowców. Czasem zlewają się ze światłami hamowania. Gdy nagle się zatrzymamy, wypadek gotowy – podkreśla Konkorowski.
– W przypadku awarii stań jak najdalej od pasa ruchu. Kierowcy, którzy jadą we mgle mają w zwyczaju podążanie za widocznymi z przodu światłami. Wyłącz więc światła przeciwmgielne, mijania i włącz światła awaryjne.
Jazda we mgle wymaga 100% czujności i rozwagi. Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad pozwoli Ci bezpiecznie przejechać przez tą „mleczną drogę”.