Mniejszy ruch, ale na ogół większe zmęczenie. Wyłączona sygnalizacja świetlna i wychodzące na drogę zwierzęta to niejedyne zagrożenia czyhające podczas nocnej jazdy. O czym jeszcze dobrze jest pamiętać?
Koncetracji nie kładź spać!
Utrata koncemtracji może skończyć siębliskim spotkaniem z innym pojazdem lub (na ogół poza obszarem zabudowanym) ze zwierzęciem. Dobrym sposobem, jeśli nie jedzie nic z przeciwka, będzie włączenie świateł drogowych oraz przeciwmgielnych. Wówczas, macie duże szanse, że stojące na podoboczu zwierzę oślepicie i zanim wyskoczy na jezdnię chwilę się zatrzyma, a Wy zdążycie przejechać. Pamiętajmy jednak, że za nieuzasadnione użycie świateł przeciwmgielnych otrzymamy mandat karny.
Przejrzyj przepisy, przydadzą się, gdy sygnalizacja będzie wyłączona
Często w godzinach nocnych wyłączana jest sygnalizacja świetlna. W takiej sytuacji musimy zachować podwójną czujność i pamiętać, że w pierwszej kolejności obowiązują nas znaki drogowe, a potem zasada prawej ręki. W takich sytuacjach bardzo często dochodzi do kolizji, gdyż, mimo, że znamy przepisy, nie potrafimy ich odpowiednio zastosować.
Nie oślepiaj jadących z naprzeciwka
Wiemy jak bywa to irytujace i rozpraszające. Używajmy więc ‘długich’ świateł, tylko w sytuacji, gdy nie ma przed nami innego pojazdu. Poza tym, przy drogach istnieje bardzo dużo różnego rodzaju reklam świetlnych, neonów i podświetlonych budynków. Męczymy się więc, wytężając wzrok. W dodatku, gdy pada deszcz, światło odbija się od mokrej nawierzchni, a następnie od naszych oczu. Nasza uwaga w takiej sytuacji jest mocno rozproszona.