iVolvo, czyli szwedzki iPad

Volvo rozpoczęło współpracę z firmą Apple. System sterujący funkcjami nowego XC90 będzie wykorzystywał układ Apple CarPlay, a w desce rozdzielczej znajdzie się ekran dotykowy przypominający iPada.

Z każdym rokiem samochody zaczynają oferować coraz więcej funkcji, które dotąd były dostępne jedynie w smartfonach i tabletach. Największym wyzwaniem jest to, aby sterowanie autem było proste i intuicyjne. Rozwiązaniem ma być system, który opracują wspólnie Volvo i Apple.

Apple CarPlay sprawi, że samochód będzie spełniał rolę iPada, iPhone’a i iPoda, więc użytkownicy będą mogli korzystać z takich funkcji, jak telefonowanie, wysyłanie i odczytywanie smsów, odtwarzanie muzyki czy nawigacja. Wszystkie funkcje będą dostępne za pośrednictwem dużego ekranu dotykowego. Interfejs obsługiwany za pomocą przycisków umieszczonych w kierownicy będzie także reagował na polecenia głosowe. Niewykluczone, że w przyszłości do projektu dołączą inne firmy, jak np. Spotify – platforma streamingu muzyki.

Pierwszym modelem z Apple CarPlay na pokładzie będzie nowy XC90, który zostanie zaprezentowany pod koniec bieżącego roku.

Na targach motoryzacyjnych w Genewie podobne rozwiązania wykorzystujące system Apple CarPlay pokazały też firmy Mercedes i Ferrari. W prezentacji systemu zorganizowanej na stoisku włoskiej marki uczestniczył Greg Joswiak, wiceprezes Apple odpowiedzialny za iPhone’a oraz marketing produktów z systemem iOS. VP Apple’a odwiedził również stanowisko Volvo.

Źródło: Volvo