Co warto wiedzieć o oponach?

opony

Opony to bardzo ważny element układu jezdnego pojazdów. Często są niedoceniane przez kierowców, jednak to właśnie one pozwalają bezpiecznie poruszać się po drogach. Zobacz, co warto wiedzieć o oponach, aby każda Twoja podróż kończyła się szczęśliwie.

Nowe kontra używane

Jednym z podstawowych dylematów podczas wyboru opon do samochodu jest to czy kupić nowe czy używane. Jak można się domyślić opony używane są znacznie tańsze niż ich nowe odpowiedniki, jednak nie warto kierować się jedynie ceną. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że stan opon wyraźnie przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego wybierając opony do swojego auta należy pamiętać, że muszą być one w dobrym stanie. W przypadku nowych opon jakość gwarantuje producent, w przypadku opon używanych za stan ogumienia odpowiada kierowca. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zimowe i letnie

Wszyscy, którym zależy na bezpiecznym poruszaniu się samochodem powinni być świadomi konieczności sezonowej wymiany opon. Warto wiedzieć, że zmiana ogumienia z zimowego na letnie lub odwrotnie, jest bardzo ważna ze względu na stabilność i wygodę kierowania autem. Opony letnie mają inny bieżnik oraz skład chemiczny tworzywa, z którego zostały wykonane. Dzięki czemu lepiej sprawdzają się w wysokich temperaturach, kiedy asfalt nagrzewa się nawet do 50 stopni. Opony zimowe charakteryzują się głębokim bieżnikiem, dzięki któremu jazda po śniegu czy przez błoto pośniegowe nie jest niczym trudnym. Ponadto są wykonane z tworzywa odpornego na niskie temperatury, co z kolei sprawia, że nawet kilkudziesięciostopniowy mróz nie spowoduje pękania gumy. To bardzo ważne, ponieważ twarda i odporna na zimno guma chroni opony przed niszczeniem.

Kiedy wymieniać opony?

Aby móc bezpiecznie jeździć należy wymieniać opony zawsze wtedy, kiedy są już poważnie zużyte. Nie można również zapominać o sezonowej wymianie ogumienia, ponieważ dostosowane do warunków pogodowych opony gwarantują bezpieczne poruszanie się po wszystkich drogach.